Leśna roślinność budzi się do życia

Data publikacji: 04.04.2020 16:00
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zawilec gajowy

Zawilec gajowy
Fot. wikipedia.pl

Wiosna to szczególny moment w przyrodzie, zwłaszcza tej dzikiej. Roślinność w świętokrzyskich lasach coraz mocniej budzi się do życia.

Jak informuje Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce, przekwitły już m.in. przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko. Rozkwitają natomiast kolejne, równie piękne kwiaty.

- Bardzo ładnie kwitną zawilce. To popularne i pospolite rośliny, które łanowo występują w lasach i kwitną na biało. Przekwitają już przylaszczki - niebieskie kwiaty, które też są symbolem wiosny. Zaczynają się rozwijać pędy dąbrówek - mówi.

Jak zaznacza Paweł Kosin, kiedy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają się budzić także drzewa.

- W najbliższych dniach rozwojowi ulegnie listowie brzóz, modrzewi, a później buków. To są gatunki, które najszybciej reagują na wyższe temperatury i stosunkowo mniej boją się przymrozków - zaznacza.

Paweł Kosin podkreśla, że problemem w lasach jest brak opadów deszczu. Na ogół bywało tak, że na początku zimy topniał śnieg i pojawiały się opady deszczu. Teraz sytuacja jest zupełnie inna.

- Mogliśmy liczyć, że wody w przyrodzie, która jest absolutnie niezbędna do rozwoju wszystkich żywych organizmów było więcej. W tej chwili niestety jej brakuje. My również oczekujemy deszczów ze względu na zagrożenie pożarowe - informuje.

Jak informowaliśmy, w piątek wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa. Lasy będą zamknięte do 11 kwietnia, natomiast parki narodowe - do odwołania. Przestrzeganie tego zakazu będą egzekwowały straż leśna i Straż Parków Narodowych.

adv adv
Wiadomości
Reklama