Zabytkowa figura z parku w Paśmiechach przejdzie renowację

Data publikacji: 04.04.2020 15:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Paśmiechy. Kamienna figura stojąca w parku podworskim

Paśmiechy. Kamienna figura stojąca w parku podworskim
Fot. Adam Bodzioch / facebook

Kamienna figura stojąca w parku podworskim w Paśmiechach w gminie Kazimierza Wielka, odzyska swój dawny blask. Burmistrz Adam Bodzioch jest już po rozmowach z Nadleśnictwem w Pińczowie, administratorem terenu, który wydał zgodę na renowację obiektu.

Burmistrz informuje, że figura pochodzi z 1776 roku. Pierwsze prace polegające na jej odnowie zostały wykonane w 1841 roku. Dodaje, że w 2019 roku mieszkańcy wsi zabezpieczyli fundament figury przed jej zawaleniem.

- Prace te chcemy kontynuować - dodaje. - Wspólnie z sołtysem wsi i mieszkańcami chcemy uratować figurę, perełkę małej architektury. Starania o jej remont będziemy kontynuować, kiedy minie pandemia. Wstępnie chcielibyśmy je rozpocząć w drugim półroczu tego roku po wcześniejszej ocenie stanu figury przez fachowców - zaznacza.

Burmistrz dodaje, że docelowo można by utworzyć tam ścieżkę edukacyjną, ze względu na przebiegającą w bliskiej odległości obecnie budowanej trasy rowerowej. Dodaje, że to miejsce z ciekawą lokalną historią.

- W tym miejscu zachowały się fragmenty parku podworskiego z początków lat XX oraz stare gatunki jabłoni, roślin. Są unikalne kilkusetletnie drzewa m.in. 200-letni dąb, występują tam ślimaki winniczki - zaznacza.

Jest też zamysł, aby młodzież odbywała tam praktyczne lekcje z przyrody, biologii, czy botaniki.

adv adv
Wiadomości
Reklama