Testy na obecność koronawirusa dla pacjentów i personelu szpitali w całej Polsce

Data publikacji: 04.04.2020 17:17
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność koronawirusa. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Taką możliwość wprowadza podpisana nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ, dzięki wprowadzonym zmianom testy będą mogły być wykonane nie tylko dla pacjentów szpitali jednoimiennych, ale także dla chorych i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce.

- Jeżeli ten wymaz trafi do wskazanego laboratorium, to szpital będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z NFZ-em - podkreśla.

W regionie są dwa takie laboratoria - jedno w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, a drugie w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Jak powiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, to fundamentalna zmiana.

- Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich placówek w naszym kraju - wyjaśnia szef NFZ.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama