Niedziela Palmowa w Sandomierzu. Inna niż zwykle

Data publikacji: 05.04.2020 07:28
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Niedziela palmowa w Sandomierzu

Niedziela palmowa w Sandomierzu
Sandomierz. 25.03.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z powodu epidemii koronawirusa Niedziela Palmowa ma inny, niż zwykle charakter. Jak informowaliśmy, uroczystości w bazylice katedralnej w Sandomierzu ograniczą się wyłącznie do mszy świętej, która wzbogacona zostanie pewnymi elementami.

Młodzież będzie uczestniczyć w niej dzięki transmisji online. Dwie  wybrane osoby: licealistka i studentka, pod koniec mszy zwrócą się do swoich rówieśników i przedstawią im własne świadectwo wiary. Ma to związek z tradycją odbywających się ze zawsze w Niedzielę Palmową w Sandomierzu zjazdów młodych diecezji sandomierskiej. Tym razem zjazd musiał zostać odwołany. Uroczystości połączone były z konkursem na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W tym roku palmy nie będą święcone, zostaną pobłogosławione. Msza w katedrze, pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza rozpocznie się o godzinie 11.00. Będzie transmitowana w Internecie na stronie diecezji sandomierskiej.

W Niedzielę Palmową na terenie przy Sądzie Biskupim miał być posadzony cedr libański, jako przykład rośliny biblijnej, jednak trzeba było i z tego zrezygnować w obecnej sytuacji. Cedr libański stanie tymczasowo w bazylice katedralnej w Sandomierzu, w doniczce, jako symbol nadziei - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha w swoim dekrecie wydanym 31 marca wprowadził zarządzenia dotyczące sposobu celebracji całego Wielkiego Tygodnia. Zmiany dotyczą nie tylko Niedzieli Palmowej, ale również Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, którego można dokonać wyłącznie w domu, przez jednego z ochrzczonych członków rodziny. W przypadku rezurekcji nie można organizować procesji wokół kościoła, a msza rezurekcyjna może odbyć się zgodnie z obowiązującymi zasadami, co do liczby osób i innych wymogów sanitarnych.

Reklama