Niedziela Palmowa w katedrze: wykonajmy palmy i świętujmy w domu

Data publikacji: 05.04.2020 10:41
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.04.2020. Kielce. Niedziela Palmowa. Msza św. w bazylice katedralnej

05.04.2020. Kielce. Niedziela Palmowa. Msza św. w bazylice katedralnej
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Dziś katolicy obchodzą Niedzielę Palmową. To niedziela Męki Pańskiej, rozpoczynająca w liturgii Wielki Tydzień poprzedzający najważniejsze dla chrześcijan Święta Zmartwychwstania.

W wyniku ograniczeń spowodowanych walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zdecydowana większość katolików przeżywa ten czas we własnych domach, słuchając lub oglądając transmisje mszy świętych. W kościołach nie odbywają się procesje, ani błogosławieństwa palm wodą święconą. Mimo to, prezbiterium kieleckiej katedry zostało na dziś przyozdobione dużymi liśćmi palmowymi.

Jak mówi ks. Grzegorz Stachura, wikariusz z parafii katedralnej w Kielcach, warto też wykonać własną palmę w domu, podtrzymując tradycję i nawiązanie do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Kapłan zachęca też do zrobienia zdjęcia palmy, umieszczenia go na profilu społecznościowym kieleckiej katedry na Facebooku i budowania w ten sposób wirtualnej procesji z palmami.

- My wystroiliśmy kościół, Wy przygotowaliście się w domach. Błogosławieństwa udzielamy przez znak krzyża, więc wszyscy ci, którzy uczestniczą we mszy świętej za pomocą jakiejkolwiek transmisji, mają poświęcone palmy. Dlatego przyszykujcie je w domu i przeżywajcie ten dzień najlepiej, tak jak trzeba - mówił kapłan.

Ks. Grzegorz Stachura zachęca też, aby na czas Wielkiego Tygodnia i modlitwy we własnych domach przygotować małe, domowe ołtarze do modlitwy.

- Pamiętam taki dawny zwyczaj u swojej babci: babcia miała ołtarzyk. Kto by pomyślał, że w naszych czasach też trzeba będzie taki ołtarzyk na święta przygotować. Warto o tym pomyśleć i zrobić np. wystawienie Grobu Pańskiego z umieszczonym tam krzyżem lub potem ołtarz Zmartwychwstałego Chrystusa. To pomoże nam pozostać w duchowej jedności - podkreśla ks. Grzegorz.

W Wielki Wtorek o godzinie 17.30 ks. Grzegorz Stachura poprowadzi w kieleckiej katedrze nabożeństwo pokutne z rachunkiem sumienia. Będzie ono transmitowane przez stronę internetową parafii katedralnej.

Z kolei Radio Kielce zaprasza na transmisję Triduum Paschalnego i wielkanocnych mszy świętych. W Wielki Czwartek o godzinie 17.30 połączymy się z katedrą sandomierską. W Wielki Piątek od 14.00 będziemy transmitować Drogę Krzyżową i Liturgię z Bazyliki na Świętym Krzyżu. W Wielką Sobotę o 20.00 połączymy się z kielecką katedrą, skąd będziemy transmitować także rezurekcję o godzinie 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania.

05.04.2020. Kielce. Niedziela Palmowa. Msza św. w bazylice katedralnejFot. Marlena Płaska / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama