Obrazy i naczynia liturgiczne na wystawie w Muzeum Diecezjalnym

Data publikacji: 05.04.2020 12:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
05.04.2020. Sandomierz. Muzeum Diecezjalne. Wystawa „Nie samym chlebem”. Bursa

05.04.2020. Sandomierz. Muzeum Diecezjalne. Wystawa „Nie samym chlebem”. Bursa
Fot. Urszula Stępień / Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

„Nie samym chlebem”- to tytuł wystawy, którą przygotowuje Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Ekspozycja została zainspirowana kongresem eucharystycznym diecezji sandomierskiej. Motywem przewodnim jest stół jako miejsce spożywania chleba, domowego ogniska, więzi rodzinnych.

- Poprzez tę wystawę chciałam pokazać związek życia codziennego z eucharystią. Szczególnie teraz to przesłanie staje się bardzo aktualne. Z powodu epidemii nie mamy pełnego dostępu do kościoła, do Stołu Pańskiego, w związku z tym nasze domy stały się świątyniami - powiedziała kustosz Urszula Stępień

Na wystawie będą różnorodne dzieła, zarówno sztuka dawna, poczynając od rycin z XVI wieku,  po prace współczesnych artystów m.in. rzeźbiarza Jerzego Fobera. Będą również obrazy m.in.  Tadeusza Boruty, Aldony Mickiewicz, Zbigniewa Cebuli i Joanny Gałeckiej.

Oprócz tego będzie można zobaczyć naczynia liturgiczne i inne przedmioty używane podczas sprawowania nabożeństw. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

- Starałam się wybrać takie, które przechowujemy w magazynach. To okazja, by je pokazać. To przede wszystkim welony kielichowe i zbiór palek służących do przykrywania kielicha podczas mszy świętej. Wiele z nich to wybitne zabytki sztuki hafciarskiej. Na niewielkiej przestrzeni hafciarze starali się zawrzeć głęboką symbolikę i treść - stwierdziła  kustosz Urszula Stępień.

Na wystawie będzie można także zobaczyć korporały, na których stawia się kielich, albo monstrancję oraz manipularze tj. krótkie stuły, które były noszone przez kapłanów na lewym przedramieniu, dzisiaj już nie używane.

Ekspozycja miała być otwarta 17 kwietnia, jednak z powodu epidemii termin ten został przesunięty. Na razie nie wyznaczono nowego.

Na stronie internetowej Radia Kielce mogą zobaczyć Państwo przykłady prac, które będą na tej wystawie.

Reklama