Maseczki – gdzie kupić, jak zrobić? [INFORMATOR]

Data publikacji: 06.04.2020 12:54 / Data aktualizacji: 09.04.2020 16:06
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Karol Żak , Monika Miller , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.04.2020 Kielce. Hanna Zarzycka-Konieczkiewicz z Ambasady Dizajnu pokazuje jak uszyć maseczkę

06.04.2020 Kielce. Hanna Zarzycka-Konieczkiewicz z Ambasady Dizajnu pokazuje jak uszyć maseczkę
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Maseczki ochronne w ostatnim czasie są towarem deficytowym i niezwykle poszukiwanym. Gdzie można je kupić? Jak samemu przygotować prostą maseczkę w domu? Zapraszamy do prześledzenia naszego specjalnego informatora.

BUSKO-ZDRÓJ

Maski ochronne bez problemu możemy nabyć kontaktując się z firmą MEDI-POŻ, zlokalizowaną przy ulicy Widuchowskiej w Busku-Zdroju. W swojej ofercie jej przedstawiciele posiadają maski ochronne dwu- i trzywarstwowe. W sprzedaży dostępne są także płyny do dezynfekcji, przyłbice, rękawiczki, kombinezony ochronne dla ratowników medycznych, strażaków czy pielęgniarek.

Jej właściciel, Rafał Piwowarski informuje, że średnio cena za jedną maseczkę wynosi 5 zł. Dodaje, że cena uzależniona jest od branej ilości. Jak dodaje, obecnie apteki czekają na dostawę masek typowo chirurgicznych, które obecnie są niedostępne.

Mieszkańcy Buska mogą maseczki kupić np. w „Aptece Słonecznej” przy ulicy Wojska Polskiego. W sprzedaży oferowane są maski wielokrotnego użytku w cenie 7 zł.

 

JĘDRZEJÓW

Duży wybór maseczek jest między innymi w „Aptece Plus”, przy szpitalu w Jędrzejowie. Jak informuje Małgorzata Chorko, technik farmacji, w punkcie dostępne są trzy rodzaje maseczek - jednorazowe, ochronne z kapturem oraz wielokrotnego użytku z filtrem. Nie uzyskaliśmy jednak telefonicznie informacji o ich cenach.

Z kolei w „Aptece Codziennej”, przy miejscowym Rynku, są jedynie maski materiałowe po 5 zł. Nie ma do nich filtrów.

Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

KAZIMIERZA WIELKA

Z kolei w Kazimierzy Wielkiej maskę ochronną można kupić np. w „Aptece pod opatrznością” przy ulicy Armii Krajowej. Ceny w przedziale od 3 do 7 zł.

W Kazimierzy Wielkiej bez problemu można je nabyć także w „Aptece Codziennej” przy ulicy Kolejowej. W sprzedaży są dostępne jednorazowego użytku po 3,50 zł i wielorazowego - po 5 zł.

 

KIELCE

W Kielcach zasadniczo nie ma problemu z zakupem maseczek ochronnych. Zwykła, papierowa, chirurgiczna kosztuje około 7 zł. W aptece magistra Derlatki są dostępne zarówno te najprostsze maseczki chirurgiczne, za które trzeba zapłacić 8,9 zł za sztukę, ale także wielokrotnego użycia - z filtrami. Tu jednak trzeba już się przygotować na większy wydatek, bo ich cena waha się od 39,90 zł do 56,95 zł.

Z kolei w sieci „Apteka Plus”, która w Kielcach ma siedem punktów, dziś można kupić maseczki chirurgiczne w dwóch rodzajach - papierowe i bardziej wytrzymałe, z tkaniny. Ich ceny kształtują się od 7 do 16,99 zł. Farmaceuci czekają na dostawę maseczek z filtrem.

Trzywarstwowe maseczki chirurgiczne w cenie 8 zł można też kupić w „Aptece od Pokoleń”, która mieści się przy ulicy Żeromskiego.

  06.04.2020 Kielce. Hanna Zarzycka-Konieczkiewicz z Ambasady Dizajnu pokazuje jak uszyć maseczkęFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

KOŃSKIE

Maseczki cieszą się dużym zainteresowaniem w Końskich. Osoby, które chcą się w nie zaopatrzyć, mogą pójść do apteki „Melisa” przy ulicy Zamkowej 21. Są tam dostępne maseczki jednorazowe po 6 zł oraz wielokrotnego użytku - po 10 zł.

Z kolei w „Aptece Rodzinnej” przy ulicy Wojska Polskiego można nabyć maseczki wielokrotnego użytku, bawełniane. Obecnie kosztują 7,49 zł.

Jednorazowe maseczki są dostępne w aptece „Pod Słoniem” po 5 zł.

 

OSTROWIEC I OPATÓW

Zarówno w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak i Opatowie nie ma problemu z zakupem maseczek ochronnych. Jak zauważają farmaceuci, w ostatnich dniach zapasy uzupełniane są na bieżąco, w zależności od dostawcy i firmy zmieniają się tylko ceny. 

W wielu aptekach kupimy głównie maseczki jednorazowe, flizelinowe. W Ostrowcu zapłacimy za nie od 2 do 6 zł, z kolei w Opatowie ceny w ostatnich dniach wahają się między 4,90 a 5,90 zł.

Maseczki wielokrotnego użytku są mniej dostępne, ale w Ostrowcu za bawełniane maseczki, które po każdym użyciu można wyprać zapłacimy ok. 6 zł. W Opatowie ceny wahają się w granicy od 5 do 11 zł.

W Ostrowcu Świętokrzyskim maseczki bawełniane można kupić także w hurtowni kosmetycznej przy ulicy Wardyńskiego, tuż obok straży pożarnej. Zamawiając przez stronę internetową musimy zapłacić ponad 20 zł. Maseczki jednorazowego użytku oferują hurtownie artykułów BHP. Ich cena waha się między 7 a 9 zł.

Zarówno w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak i Opatowie największy problem jest z dostępnością jednorazowych rękawiczek.

 

PIŃCZÓW

Maski ochronne wielokrotnego użytku można nabyć np. w „Aptece Codziennej” przy ulicy 3 maja w Pińczowie. Cena to 5 złotych.

Warto także wspomnieć, że na Ponidziu w obliczu epidemii coraz więcej osób włącza się w akcję szycia maseczek. Szyją zawodowe krawcowe, panie ze stowarzyszeń, a także osoby, które mają maszyny do szycia i po prostu chcą pomóc. W prace zaangażowane są m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozubowa, Młodzaw, Skowronna Dolnego oraz Brześcia. Ponadto szyje mieszkanka Michałowa, Elżbieta Wites, która na co dzień pracuje jako krawcowa. Ponadto jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Michałowie.

W akcję szycia maseczek ochronnych zaangażowały się także panie ze Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie oraz członkowie buskiej grupy „Widzialna ręka”, a także „Busko walczy z koronawirusem”.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu niemal w połowie aptek nie ma jednorazowych maseczek na twarz lub są ostatnie pojedyncze egzemplarze. W kilku miejscach te środki ochronne dostępne są bez problemu. Apteki, które nie posiadają ich na stanie, złożyły zamówienia, ale kiedy będą dostarczone, nie wiadomo.

- W jednej z sandomierskich aptek dostępne są maseczki wielorazowego użycia po 7 zł za sztukę, które można zakładać po wcześniejszym wypraniu, nawet ręcznym - zapewniła farmaceutka.

Z kolei ceny maseczek jednorazowych są bardzo zróżnicowanie. Zależą od producenta i czasu dostawy. Najtańsza oferta - to 2,50 zł za sztukę. Średnia cena to około 5 zł, ale są też oferty za 12,5 zł za sztukę.

Maseczkę ochronną można także kupić za pośrednictwem facebookowej grupy pn. Sandomierski Bazarek Wirtualny. Jedna z firm oferuje tam zestaw w składzie - maseczka, para rękawiczek i żel do rąk za 18 zł.

  Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

STARACHOWICE

W Starachowicach można kupić maseczki jednorazowe w aptekach. Są również dostępne te wielokrotnego użytku. Średnia cena maseczki jednorazowej w aptece to 7 zł, podczas gdy przed wybuchem epidemii kosztowała około 50 gr.

W większości aptek można je kupić, choć farmaceuci przyznają, że nie mają dużych zapasów. Są także trudności z nabyciem ilości hurtowych. Po wybuchu epidemii przez kilka dni maseczki były w ogóle niedostępne. Teraz klienci mogą je nabyć. Najczęściej kupują po kilka sztuk. Apteki dodatkowo muszą chronić swoich pracowników, technicy i farmaceuci pracują również w maseczkach. Zgodnie z przepisami powinni zmieniać je co trzy godziny, jednak nie w każdej placówce jest taka możliwość. Bywa, że aptekarze mają po jednej maseczce na zmianę.

Podobny problem zauważają sklepy sprzedające artykuły bhp. Jako przykład podają maseczki przeciwpyłowe, wykorzystywane najczęściej przy pracach budowlanych. Przed epidemią jedna kosztowała 3 zł, teraz 25. Duży problem jest także z rękawiczkami. Opakowanie 100 sztuk, które jeszcze kilka tygodni temu kosztowało 25 zł, teraz wyceniane jest na 70 zł.

Z kolei maski bawełniane mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Adriana Maj, pracująca na co dzień w zakładzie krawieckim, mówi, że obecnie to jedyny sposób zarobkowania. Przez kilka pierwszych dni epidemii klienci nie przychodzili do zakładu z zamówieniami. Wtedy pracownia postawiła na szycie maseczek i to się okazało dobrym posunięciem. Maski powstają z czystej bawełny. Materiał jest bezpieczny, a po wypraniu i wyprasowaniu nadaje się do ponownego użycia. Każda z maseczek składa się z dwóch warstw materiału, potrójnej zakładki i gumki. Jeżeli jest zamówienie dla dziecka, krawcowa przygotowuje odpowiednio mniejszą maseczkę. Można je nabyć w różnych wersjach kolorystycznych, choć ograniczenia w dostawach materiału już dają się we znaki i nie każdy wzór jest dostępny.

W tym momencie Adriana Maj szyje dziennie około 70 masek, a ilość zamówień jest na kilka dni do przodu. Klienci najczęściej zamawiają po 5 sztuk, choć są i zamówienia na kilkadziesiąt maseczek.

 

STASZÓW

W Staszowie połowa aptek posiada w sprzedaży maseczki ochronne na twarz, pozostałe czekają na dostawy. W kilku aptekach te zapasy mają być uzupełnione już w najbliższą środę, w innych nie potrafiono podać terminu, ponieważ są problemy z ich zamówieniem w hurtowniach.

Jednorazowe maseczki, które teraz można kupić, kosztują od 3 do 8 zł za sztukę, w zależności od apteki. Część z nich ma pewne zapasy tego asortymentu, ale są i takie, które sprzedają ostatnie, pojedyncze sztuki.

Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

WŁOSZCZOWA

Mieszkańcy Włoszczowy mogą zaopatrzyć się w maseczki jednorazowego użytku w aptece na osiedlu Broniewskiego 14. Ich cena wynosi 3 ZŁ. Z kolei maseczki wielokrotnego użytku można kupić w „Aptece Codziennej” przy rynku. Nie ma dostępnych filtrów.

Na dostawę czeka „Apteka dbam o zdrowie. Farmex” przy ulicy Mleczarskiej we Włoszczowie. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że w hurtowniach maseczki nie są dostępne. Gdy już pojawiają się w sprzedaży, ich ceny się zmieniają. Zdarza się, że za 100 sztuk w hurcie apteki muszą zapłacić nawet 500 zł.

 

MASECZKA – PRZYGOTUJ SAM W DOMU

Zachęcamy do obejrzenia dwóch filmów instruktażowych, pokazujących, jak w łatwy i szybki sposób przygotować proste maseczki.

JAK PRZYGOTOWAĆ MASECZKĘ TŁUMACZY HANNA ZARZYCKA-KONIECZKIEWICZ Z AMBASADY DIZJANU W KIELCACH:

JAK PRZYGOTOWAĆ MASECZKĘ TŁUMACZY EWA KĘDZIERSKA Z FACEBOOKOWEJ GRUPY „KIELCE SZYJĄ MASECZKI DLA MEDYKÓW”:

adv adv
Wiadomości
Reklama