Kto może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

Data publikacji: 07.04.2020 12:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ul. Piotrowskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ul. Piotrowskiej
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rodzice dzieci niepełnosprawnych powyżej 8 roku życia, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, także mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

Dotychczas przepisy te dotyczyły rodziców, ale tylko tych, którzy wychowują dzieci do 8. roku życia, przypomina Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Zmiany, które zostały wprowadzone kolejną specustawą dały dwie nowe formy tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom niepełnosprawnych dzieci do 16 lat, jak również rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Z zasiłku mogą skorzystać także rodzice, których dzieckiem zajmowała się opiekunka, która nie może teraz kontynuować pracy.

- Mówimy o tzw. legalnej niani, czyli osobie, która miała podpisaną umowę o pracę i odprowadzane były od niej składki do zakładu ubezpieczeń społecznych - dodaje Paweł Szkalej.

Nie zmieniły się zasady do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Takie wsparcie w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek przysługuje, jeśli rodzice nie mogą zapewnić dziecku opieki.

Reklama