Świętokrzyscy przedsiębiorcy już korzystają z tarczy antykryzysowej

Data publikacji: 08.04.2020 14:45
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Świętokrzyscy przedsiębiorcy otrzymali już pierwszą pomoc w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Wsparcie finansowe dla firm, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa przekazują urzędy pracy w całym kraju. Do części małych przedsiębiorstw w regionie trafiło już 300 tys. złotych.

Jak informuje Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, instytucja wypłaciła już ponad 60 pożyczek w wysokości 5 tys. zł każda, które trafiły do mikroprzedsiębiorców na bieżące działanie firmy.

- Cały czas przyjmujemy nowe wnioski, w formie elektronicznej i papierowej. Jednak ze względów sanitarnych preferujemy formę elektroniczną. Formularze dotyczące otrzymania pożyczki są maksymalnie uproszczone. Do dziś takich wniosków do PUP wpłynęło 270 - dodaje.

Grzegorz Piwko, zaznacza, że wnioski w ramach pomocy dla mikroprzedsiębiorców są rozpatrywane w ciągu dwóch dni. Jak zaznacza, korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest, że jeśli utrzymają zatrudnienie w ciągu kolejnych trzech miesięcy otrzymane pożyczki będą mogły zostać umorzone.

Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach oferuje dotacje na wynagrodzenia pracowników dla wszystkich przedsiębiorców z regionu, u których w następstwie pandemii koronawiursa wystąpił spadek obrotów. Pracodawca może więc pozyskać maksymalnie około 1,3 tys. złotych dofinansowania na jednego pracownika. W przypadku ograniczenia wymiaru pracy dofinansowanie wyniesie maksymalnie około 2,5 tys. złotych.

Jak informuje Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, do urzędu wpłynęło łącznie 107 wniosków.

- Wojewódzki Urząd Pracy przyjmuje wnioski z tytułu przestoju ekonomicznego oraz obniżenia wymiaru czasu pracy. Pieniądze w ramach tych świadczeń zostaną wypłacane przedsiębiorcom po przekazaniu środków na ten cel z ministerstwa - zaznacza.

W najbliższych dniach urzędy pracy ogłoszą nabór na kolejne formy wsparcia dla firm. Będą to dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dotacje będą zależne od spadku obrotów, sięgną nawet 90 proc. kosztów prowadzenia firmy.

WSPARCIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ - WNIOSEK I INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA WNIOSKU

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD REALIZACJI WSPARCIA DOSTĘPNE SĄ STRONIE INTERNETOWEJ MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W ZAKŁADCE TARCZA ANTYKRYZYSOWA


adv adv
Wiadomości
Reklama