Ostrowieccy radni pomagają szpitalowi

Data publikacji: 08.04.2020 15:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ostrowiec Św. Sesja Rady Powiatu w czasie pandemii

Ostrowiec Św. Sesja Rady Powiatu w czasie pandemii
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowieccy radni powiatowi aktywnie włączyli się w pomoc szpitalowi oraz ratownikom medycznym. W tym tygodniu, przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego przekazali część swoich diet na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony dla medyków. Każdy z nich przekazał minimum tysiąc złotych.

Radny Dariusz Wierzbiński, po raz drugi oddał swoje samorządowe pieniądze. Uważa, że dieta w tym czasie powinna służyć walce z koronawirusem.

– Zakupiliśmy środki do dezynfekcji, maseczki i przyłbice, czyli to, co było najbardziej potrzebne. Każdy z nas przeznaczył tyle, ile mógł. Ja osobiście przeznaczyłem już drugą dietę – mówi Dariusz Wierzbiński.

Pomoc samorządowców płynie nie tylko do szpitala. Niezbędne środki ochrony otrzymali także ratownicy medyczni. Danuta Barańska, radna, ale także lekarz w ostrowieckim pogotowiu ratunkowym mówi, że każda pomoc jest przez służby medyczne doceniana. Zauważa, że w pogotowiu personel jest najbardziej narażony i musi być dobrze zabezpieczony.

– Mamy kilka zespołów 24-godzinnych, które zużywają sporo materiałów ochronnych. Dostaliśmy płyny do dezynfekcji powierzchni, rąk, maseczki, przyłbice i fartuchy, czyli niezbędne rzeczy – wymienia Danuta Barańska.

Na dworze jest coraz cieplej, w związku z tym radny Zbigniew Duda z Prawa i Sprawiedliwości zorganizował na czas pandemii comiesięczny transport wody mineralnej. Jest przedstawicielem marszałka województwa świętokrzyskiego w radzie nadzorczej wytwórni Buskowianki, dlatego zdecydowano o tym, aby do końca pandemii, co miesiąc przekazywać tysiąc półtoralitrowych butelek wody.

– Mamy trudny czas, trzeba sobie pomagać, a pieniądze to nie wszystko – mówi Zbigniew Duda. Radni PiS we własnym zakresie zbierają także pieniądze na wsparcie ostrowieckiego hospicjum.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak mówi, że teraz takiej pomocy potrzebuje każdy szpital w Polsce. Przypomina o koncie bankowym, na które można wpłacać pieniądze, które posłużą zabezpieczeniu lecznicy i pracowników przed koronawirusem. Radni obozu rządzącego wpłacili pieniądze na to konto, ale pojawiają się także wpłaty mieszkańców, którzy dowolną kwotą w jakikolwiek sposób chcą lecznicę wesprzeć w czasie pandemii.

Ostrowieckich medyków w ostatnim czasie finansowo i rzeczowo wsparły gminy: Bodzechów, Kunów, Waśniów i Bałtów.

Reklama