Samorządy i posłowie solidarnie pomagają potrzebującym

Data publikacji: 08.04.2020 16:13
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.04.2020. Jędrzejów. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Faryna - starosta jędrzejowski i Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

08.04.2020. Jędrzejów. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Faryna - starosta jędrzejowski i Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Razem jesteśmy solidarni” - to hasło kampanii społecznej, skierowanej do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego na czas walki z koronawirusem. Akcja to m.in. wsparcie w postaci paczek z żywnością dla najbardziej potrzebujących. Paczki z artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności dotarły już do osób starszych, niepełnosprawnych i chorych - wymienia Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa.

Starosta Paweł Faryna informuje, że dotychczas udało się pozyskać około 20 ton żywności, m.in. makarony, pasztety, cukier, konserwy, ser, ryż i mleko. Z tych produktów przygotowano po 150 paczek dla mieszkańców gmin: Jędrzejów i Sędziszów. Zostaną one rozdzielone za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznych, przy wsparciu żołnierzy WOT oraz strażaków ochotników.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który zaangażował się w akcję podkreśla, że szczególnie osoby starsze są narażone na niedogodności, jakie niesie za sobą pandemia, dlatego razem z posłem Krzysztofem Lipcem, przy wsparciu samorządowców postanowili skierować do nich pomoc.

-  Kto lepiej niż władze powiatowe będzie wiedział, gdzie są osoby potrzebujące wsparcia. Należy pamiętać, że powinniśmy zostawać w domach, mowa również o osobach starszych, które są w szczególnej grupie ryzyka – podkreśla Piotr Wawrzyk.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że w czasie zarazy powinniśmy być solidarni, ponieważ jak pokazuje historia, nam Polakom solidarność bardzo dobrze się przysłużyła.

- W roku 1980 pokonaliśmy zarazę, która dotykała nas nie tylko społecznie, ale również politycznie. Dzisiaj  jest o wiele łatwiej, ponieważ rząd wspiera Polaków, a w tamtym czasie tak nie było - mówi parlamentarzysta.

W ramach kampanii nagrany zostanie również spot społeczny, który emitowany będzie na antenie Radia Kielce.

Reklama