Dzięki dotacji, muzeum lepiej zabezpieczy swoje zbiory

Data publikacji: 08.04.2020 18:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.04.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Kacper Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Marek Kwitek - poseł PiS

08.04.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Kacper Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wzmocni systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz antywłamaniowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na to kwotę 350 tys. zł.

Dyrektor muzeum Dominik Kacper Płaza powiedział, że inwestycja jest bardzo potrzebna, ponieważ systemy, które są w Zamku Królewskim są przestarzałe, od kilkunastu lat nie podlegały  modernizacji.

- Co prawda wnioskowaliśmy do ministerstwa o sumę miliona złotych, a dostaliśmy 350 tys. zł, ale za to uda się zrobić spory zakres prac. Aktualnie pracujemy nad tym, aby dostosować nasze zadanie do budżetu, który otrzymaliśmy. Z całą pewnością pozwoli to na unowocześnienie systemu, który mamy i dostosowanie go do norm, które obecnie obowiązują – dodał dyrektor.  

Poseł Marek Kwitek powiedział, że do tej pory Muzeum Okręgowe w Sandomierzu borykało się z problemami dnia bieżącego ze względu na zbyt niski budżet. Na inwestycje brakowało środków.  Od tego roku organem współfinansującym tę instytucję jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co daje duże możliwości sięgania po dotacje merytoryczne, celowe i pozakonkursowe. Poseł wyraził przekonanie, że dzięki temu Muzeum Okręgowe będzie funkcjonować w nowoczesny sposób.

- To jest muzeum ponadregionalne, ma bardzo bogate zbiory. W przyszłym roku obchodzony będzie jubileusz 100-lecia powstania Muzeum Ziemi Sandomierskiej, którego kontynuatorem jest Muzeum Okręgowe, nowe inwestycje w tej placówce to symptom, że są szanse na jej jeszcze lepszy rozwój - stwierdził poseł Marek Kwitek.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa zbiorów i osób zwiedzających Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaplanowało zmianę systemu sygnalizacji alarmowej z możliwością podłączenia jej do Państwowej Straży Pożarnej. Nowy system monitoringu ma obejmować nie tylko wnętrza  zamku, poszczególnych sal ekspozycyjnych, ale również ciągi komunikacyjne oraz elewację zewnętrzną. Stworzony zostanie system oświetlenia alarmowego, będzie budowa serwerowni, która skupi wszystkie systemy.

Ze względy na koszty prace zostaną podzielone na etapy. Pierwszy z nich wykonany będzie w tym roku.

08.04.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Kacper Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Marek Kwitek - poseł PiSFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama