Wielki Czwartek. Triduum Paschalne w czasie pandemii

Data publikacji: 09.04.2020 06:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wielki Czwartek. Msza Krzyżma

Kielce. Wielki Czwartek. Msza Krzyżma
Kielce. 18.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś Wielki Czwartek, który w liturgii Kościoła Katolickiego rozpoczyna Triduum Paschalne. Choć obecna sytuacja epidemii spowodowała ograniczenia w sprawowaniu liturgii, to wszystkie uroczystości się odbędą - podkreśla ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

W tych dniach Kościół celebruje najważniejsze wydarzenia chrześcijaństwa, a więc mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Przed południem w katedrze kieleckiej odbędzie się Msza Święta Krzyżma, która co roku gromadzi księży z całej diecezji. Tym razem wspólnie z biskupem Janem Piotrowskim będą się modlić tylko najbliżsi współpracownicy. Podczas liturgii biskup poświęci oleje do namaszczenia chorych, które księża dziekani będą odbierać indywidualnie, w umówionych terminach.

Centrum Wielkiego Czwartku stanowi Msza Wieczerzy Pańskiej - zapowiada ks. Mirosław Cisowski.

- Ona upamiętnia wydarzenie z Wieczernika, kiedy Jezus przed swoją męką ustanawia Eucharystię i poleca uczniom by ją sprawowali, aż po kres czasów. Kościół Katolicki wspomina w tym dniu ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Ten dzień jest także świętem wszystkich kapłanów - dodaje rzecznik.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, w tym roku podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej opuszczony będzie obrzęd obmycia nóg. Zgodnie z dekretem biskupa kieleckiego Najświętszy Sakrament nie będzie przenoszony do tzw. ciemnicy, ale pozostanie w tabernakulum.

Mszy krzyżma w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczyć dziś będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Z powodu epidemii koronawirusa nie będzie dziś odnowienia święceń kapłańskich. Odwołany został przyjazd księży z diecezji sandomierskiej.

Z reguły w mszy krzyżma brało udział około 350 duchownych. Podczas nabożeństwa biskup ordynariusz oraz biskup senior Edward Frankowski poświecą oleje: olej chorych katechumenów i olej krzyżma.

Polskie Radio Kielce będzie dziś dla Państwa transmitować Mszę Wieczerzy Pańskiej z katedry w Sandomierzu. Uroczystości będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Początek transmisji o godzinie 17.30.

adv adv
Wiadomości
Reklama