Obowiązkowe maseczki. Jak je zrobić i nosić? Kiedy trzeba ich używać?

Data publikacji: 15.04.2020 11:10
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, IAR, TVP Info, Ministerstwo Zdrowia
Maseczki. Koronawirus

Maseczki. Koronawirus
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od czwartku (16 kwietnia) noszenie maseczek zakrywających usta i nos będzie obowiązkowe. Można kupić specjalne maseczki chirurgiczne, ale twarz można zakrywać także szalikiem lub chustą.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa.

Projekt zmienionego rozporządzania Rady Ministrów zakłada, że od czwartku (16 kwietnia) do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

W myśl projektu, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Resort akcentuje, że zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.

Projekt rozporządzenia przewiduje również, że z obowiązku odbycia kwarantanny zostaną zwolnione również osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego w oparciu o inny stosunek, niż marynarska umowa o pracę.

 

JAKĄ WYBRAĆ MASECZKĘ?

Chirurgiczne maseczki jednorazowe są stosowane w szpitalach, na salach operacyjnych. Najczęściej mają trzy warstwy włókniny polipropylenowej. Stopień filtracji bakteryjnej (tzw. współczynnik BFE) w przypadku takich maseczek wynosi przynajmniej 98 proc.

Maseczki przeciwpyłowe N95 (tzw. antysmogowe FFP2) posiadają filtr przeciw zanieczyszczeniom mikrobiologicznym. Mogą filtrować co najmniej 95 proc. cząsteczek unoszących się w powietrzu. Utrudniają jednak oddychanie i dlatego nie nadają się do uprawiania w nich sportu.

Maseczki antywirusowe antybakteryjne FFP3 wielokrotnego użytku powinna posiadać filtr klasy N99 zatrzymujący 99 proc. zanieczyszczeń (wirusy, bakterie, szkodliwe pyły). Są trzy klasy FFP. FFP1 zatrzymują około 80 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm. FFP2 zatrzymują około 94 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N95). FFP3 zatrzymują około 99,95 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N99). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie masek klasy FFP2 i FFP3, ponieważ ich stosunek ryzyka do ceny stanowi optymalne zabezpieczenie przed koronawirusem.

 

JAK SAMODZIELNIE ZROBIĆ MASECZKĘ?

Potrzebna do tego jest gęsto tkany bawełniany materiał w kształcie kwadratu o wymiarze boku 40 cm, gumka o długości 50 cm, materiał na filtr (np. ściereczka fizelinowa lub materiał z filtrów do odkurzacza), gruby papier i ołówek (potrzebne do wykroju), nożyczki, igła i nici.

Trzeba pamiętać, aby nie nosić masek wilgotnych (narażają nas wtedy na zakażenie bardziej, niż gdybyśmy ich nie nosili), i aby umiejętnie je zdejmować (tak, by nie przenieść potencjalnych patogenów z maski na twarz). Nie można też masek nosić dłużej niż kilkadziesiąt minut.

 

JAK PRAWIDŁOWO UŻYWAĆ MASECZEK OCHRONNYCH NA TWARZ?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w kwestii maseczek ochronnych zaleca:

- maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk - z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki),

- zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy,

- unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy - umyj ręce,

- zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona,

- po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce,

- zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części - po czym koniecznie umyj ręce.

 

MANDAT ZA BRAK MASECZKI?

Mandat za brak maseczki może zostać nałożony na podstawie art. 54 Kodeksu Wykroczeń, a więc za niestosowanie się do powszechnie obowiązujących nakazów, zakazów lub ograniczeń. Mandat może wynieść do 500 zł. Inspektor sanitarny może natomiast nałożyć karę administracyjną, której wysokość może wynosić od 5 do 30 tys. zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama