Będzie więcej laboratoriów badających koronawirusa

Data publikacji: 17.04.2020 13:19
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim mają powstać trzy nowe laboratoria, w których będą badane próbki na obecność koronawirusa. Jak informowaliśmy, przygotowanie miejsca badań w sandomierskim szpitalu zapowiedziało tamtejsze starostwo. Teraz o zamiarze zbudowania dwóch laboratoriów informuje samorząd województwa.

Pierwsze uruchomione zostanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor centrum, obecnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby laboratorium.

- To zapewni nam bezpieczeństwo i ciągłość leczenia onkologicznego, a także bezpieczeństwo naszego personelu. Już od wielu lat posługujemy się technikami biologii molekularnej. Mamy zespół, który pracuje dla nas już od 14 lat, dlatego będziemy mogli w bardzo precyzyjny sposób prowadzić wszystkie badania. W tej chwili kończymy już adaptacje pomieszczeń, które będą spełniały wszystkie warunki, by móc tam badać próbki pobrane od osób podejrzanych o zakażenie - dodał profesor Stanisław Góźdź.  

Laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie badało nie tylko próbki pobrane od personelu medycznego i pacjentów tego szpitala, ale także od pacjentów oddziału onkologiczno-hematologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.

Jak informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa, drugie laboratorium uruchomione zostanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Oba te szpitale mają największy potencjał. Są w stanie przy niewielkim nakładzie kosztów dojść do tego, by sprawnie uczestniczyć w diagnozowaniu osób podejrzanych o zakażenie Sars-CoV-2 - dodał Marek Bogusławski.

Nowe laboratoria uruchomione zostaną w ciągu kilku najbliższych dni. Obecnie w naszym regionie działają dwa laboratoria, w których wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Dotychczas przebadano tam ponad 4,5 tys. próbek.

Reklama