Nowoczesny PSZOK będzie miejscem edukacji kolejnych pokoleń

Data publikacji: 27.04.2020 20:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Sandomierzu. Zostanie wykonany na bazie już istniejącego, który będzie rozbudowany i zmodernizowany.

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, to konieczna inwestycja, ponieważ funkcjonujący obecnie PSZOK nie spełnia wymogów i jest nieestetyczny.

- Po modernizacji, Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych będzie bardziej ekologiczny, w rozbudowanym budynku socjalnym powstanie m.in. sala edukacyjna, która posłuży do popularyzacji wiedzy nt. selekcji odpadów wśród dzieci i młodzieży - wyjaśnia.

Piotr Sołtyk, prezes PGKiM w Sandomierzu poinformował, że zakres prac obejmować będzie także nowe wyposażenie PSZOK w pojemniki, kontenery, wagę magazynową i urządzenia do ładowania odpadów. Projekt przewiduje też budowę dwóch wiat do segregacji wraz z infrastrukturą techniczną i placem manewrowym.

Rozbudowa i zakup wyposażenia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sandomierzu kosztować będzie 2 mln zł. Dotacja z RPO ma pokryć 85 proc. kosztów. Pozostałe pieniądze PGKiM zapewni z własnych środków lub zaciągnie korzystną pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Decyzja o przyznaniu dofinansowania znana będzie w sierpniu.
Na przełomie września i października Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ogłosi przetarg. Prace rozpoczną się w 2021 roku.

O budowie nowoczesnego PSZOK mówiło się w mieście od kilku lat. Pierwotnie miała go budować gmina, jednak nie udało się zdobyć pieniędzy na ten cel. Potem zapadła decyzja, aby inwestycją zajęło się PGKiM.

Reklama