Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w regionie [PROGRAM]

Data publikacji: 29.04.2020 14:55
Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Monika Miller , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Kielce. 03.05.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym roku ze względu na panującą epidemię odbędą się w zupełnie innej formie niż dotychczas. Przedstawiamy Państwu ich program.

KIELCE

03.05.2019 Kielce. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Defilada ulicą SienkiewiczaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ze względu na panującą epidemię skromne będą w tym roku obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kielcach. O godzinie 11.15 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny. Następnie o godzinie 12.30 krótkie uroczystości rozpoczną się przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim. W programie zaplanowano przemówienie wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. Po nim przed monumentem współtwórcy Konstytucji z 1791 roku złożony zostanie wieniec od mieszkańców województwa. 

Dzień wcześniej w Dniu Flagi, o godzinie 11.30 wojewoda oddał hołd przed tablicą upamiętniającą ważne wydarzenia m.in. ustanowienie barw narodowych, która znajduje się w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Pół godziny później nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

03.05.2017 Jędrzejów. Uroczystości z okazji 3 MajaFot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Jędrzejów

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja w Jędrzejowie odbędzie się msza święta w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej. Nabożeństwo będzie transmitowane na stronie parafii na Facebooku. 

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek informuje, że msza odbędzie się o godzinie 9.00.

- W związku z ograniczeniem do 50. osób, które mogą bezpośrednio uczestniczyć w nabożeństwie, gorąco zachęcamy do udziału online - mówi.

Marcin Piszczek zachęca do pozostania w tym dniu w domach.

- Osobom, które będą chciały złożyć indywidualnie kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej przypominamy o konieczności zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym głównie o zachowaniu 2-metrowej odległości oraz o obowiązku zakrywania nosa i ust - dodaje burmistrz.

Małogoszcz

Msza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się 3 maja o godzinie 12.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu. Burmistrz Mariusz Piotrowski zachęca wiernych do udziału w nabożeństwie online. Transmisja będzie prowadzona na profilu parafii na Facebooku.

Po mszy dwuosobowa delegacja gminy złoży wiązankę przy pomniku Tadeusza Kościuszki, który znajduje się na miejscowym rynku.

Sędziszów 

Msza święta za ojczyznę odbędzie się w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta w Sędziszowie. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 9.00 - informuje burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek. Po nim delegacja samorządu złoży wiązankę kwiatów przed pomnikiem poległych w I wojnie światowej.

Wodzisław

Skromne uroczystości odbędą się także w Wodzisławiu. 3 maja o godzinie 10.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, w której weźmie udział trzech przedstawicieli gminy - informuje wójt Wodzisławia Dominik Łukasik. Wierni spotkają się w kościele parafialnym pw. św. Marcina. Potem nastąpi złożone kwiatów w miejscach pamięci.

POWIAT KIELECKI

Bieliny 

W kościele parafialnym w Bielinach 3 maja o godzinie 15.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny i strażaków - informuje wójt Sławomir Kopacz.

- Co roku to święto było obchodzone w bardzo uroczysty sposób. Były poczty sztandarowe i mnóstwo mieszkańców gminy. W tym roku, ze względu na epidemię, będzie inaczej - mówi. 

Chęciny

Mimo epidemii wiele atrakcji przygotowała gmina Chęciny. 1 maja chętni mogli obejrzeć koncert lokalnej artystki Antoniny Gorzelak na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Z kolei na stronie internetowej gminy udostępniono wirtualne zwiedzanie zamku, a także rozpoczął się cykl spotkań z artystami, którzy pokażą jak wygląda ich praca. 

2 maja o godzinie 12.00 odbyła się msza święta w intencji m.in. Ojczyzny, ustąpienia epidemii i strażaków. Wierni zgromadzili się w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Chęcinach.

Tego samego dnia, z okazji Dnia Flagi, zamek został podświetlony na biało-czerwono - informuje burmistrz Chęcin Robert Jaworski. - Do tej pory „majówka” rozpoczynała sezon turystyczny w naszej gminie. W pierwszych dniach miesiąca, padały rekordowe statystyki dotyczące odwiedzin na zamku. Tym razem możemy jedynie podświetlić go na biało-czerwono - dodaje.

Burmistrz zachęca także do udziału w konkursie. Mieszkańcy gminy mogą wrzucić na swój profil na Facebooku zdjęcie, bądź krótki film dotyczący tego jak przeżywają Święto Konstytucji 3 Maja. Osoby, które się na nim pojawią, muszą być ubrane w biało-czerwone stroje. Ponadto należy umieścić napis „Vivat 3 Maja - Chęciny 2020”. Najciekawsze prace zostaną opublikowane na portalu społecznościowym gminy. Burmistrz zachęca także, aby tego dnia o godzinie 10.00 mieszkańcy wyszli na balkony i wspólnie odśpiewali „Vivat Maj 3 Maj”. 

Chmielnik

Święto Konstytucji 3 Maja zostanie symbolicznie uhonorowane w gminie Chmielnik. Wierni spotkają się o godzinie 12.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku. Później przy Pomniku Wdzięczności zostaną złożone kwiaty. Burmistrz Paweł Wójcik informuje, że ze względu na epidemię, chce zaktywizować mieszkańców na Facebooku. Tam zostanie ogłoszony konkurs dla dzieci, młodzieży i osób starszych, w którym każdy może pokazać jak świętuje ten dzień w domu. Prace mogą zostać sporządzone w dowolnej formie - np. zdjęcie lub film. 

Jury weźmie pod uwagę liczbę „lajków” pod pracą. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Burmistrz apeluje o wywieszenie flag dla uczczenia tej ważnej dla Polski rocznicy. 

Daleszyce

O godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Daleszycach odbędzie się msza święta w intencji strażaków. Burmistrz Dariusz Meresiński informuje, że udział w niej wezmą jedynie przedstawiciele dwóch jednostek straży pożarnej z Daleszyc i Niestachowa. Później uczestnicy udadzą się na cmentarz, gdzie zostanie poświęcony obelisk upamiętniający zmarłych druhów.

Łagów

Msza święta w intencji strażaków odbędzie się 3 maja w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Łagowie. Burmistrz Paweł Marwicki informuje, że ze względu na epidemię, tegoroczne święto będzie obchodzone w symboliczny sposób. W nabożeństwie, które rozpocznie się o godzinie 12.00, może wziąć udział 38 osób. Wśród nich będą poczty sztandarowe czterech jednostek - z Łagowa, Sadkowa, Piotrowa oraz Sędka. 

Łopuszno

Msza święta w intencji strażaków i mieszkańców gminy odbędzie się 3 maja w kościele parafialnym w Łopusznie. - Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 12.00 - informuje wójt Irena Marcisz. Po nim odbędzie się przemarsz, który zakończy się przed budynkiem straży pożarnej. Tam wójt złoży życzenia ratownikom. 

Morawica 

Wyjątkowo skromne uroczystości odbędą się w tym roku w Morawicy. Burmistrz Marian Buras informuje, że w poprzednich latach zawsze łączono dwa święta - Międzynarodowy Dzień Strażaka, a także Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku, ze względu na epidemię, zaplanowano jedynie mszę świętą, która odbędzie się w kościele w Bilczy w sobotę 2 maja o godzinie 15.00. Weźmie w niej udział maksymalnie 30 osób, w tym zarząd gminny straży pożarnej. Wierni będą mieli maseczki, a także rękawiczki. Zachowane zostaną odpowiednie odległości. W nabożeństwie weźmie udział jeden poczet sztandarowy. 

Po mszy delegacja gminy pojedzie przed pomnik św. Floriana w Morawicy, gdzie zostanie złożony wieniec, a także zostaną zapalone znicze.

POWIAT KONECKI

Końskie

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie informuje, że tegoroczne obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbędą się w zmienionej, symbolicznej formule.

W programie:

11.45 - uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Końskie (plac przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich)
W związku z zakazem zgromadzeń organizatorzy proszą o zachowanie bezpiecznej odległości między uczestnikami uroczystości oraz przypominają o obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

12.15 - msza święta w intencji Ojczyzny (Kolegiata św. Mikołaja w Końskich). W kościele może uczestniczyć w modlitwie maksymalnie 35 osób, zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa i zalecane odstępy.

Przebieg obchodów transmitowany będzie przez Internet. Odnośnik do transmisji zostanie zamieszczony na stronie głównej portalu w niedzielę 3 maja około godziny 11:00.

Radoszyce

O godz. 10.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach w imieniu Ojczyzny.

Delegacja z urzędu miasta i gminy w Radoszycach złoży symboliczny wieniec pod  pomnikiem w radoszyckim parku.

  Stąporków. Uroczystości majowe (2018r.)Fot. Archiwum MGOKiS Stąporków

Stąporków

Burmistrz Stąporkowa, samorząd oraz MGOKiS zapraszają do świętowania dni majowych wspólnie - myślami lub fizycznie indywidualnie. W dniu 2 maja organizowano zawsze Rajd z Flagą. W tym roku VI Rajd z Flagą można przemierzać indywidualnie zabierając ze sobą flagę na krótszy lub dłuższy spacer. Centrum Kultury w Stąporkowie apeluje o wklejanie zdjęć z flagami pod linkiem wydarzenia na Facebooku. W niedzielę 3 maja można oglądać program artystyczny, który będzie udostępniony w internecie (link zostanie umieszczony w dniu 3 maja do godz. 12.00 w wydarzeniu na facebooku i na stronie internetowej www.staporkowmgokis.pl). W tym roku wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stąporkowie w imieniu wszystkich mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji, związków, instytucji, placówek oświatowych złoży Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.

PONIDZIE

Busko-Zdrój

W Busku-Zdroju tegoroczne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja mają inny charakter niż w latach ubiegłych. Ze względu na obowiązujące ograniczenia i zasady bezpieczeństwa związane z występowaniem koronawirusa, program obchodów został ograniczony do niezbędnego minimum.

Rozpoczną się one o godz. 9.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny. Zostanie odprawiona w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju z udziałem władz miasta i będzie transmitowana on-line na stronie internetowej parafii.

Tuż po mszy burmistrz Waldemar Sikora i przewodniczący rady miejskiej Robert Burchan złożą wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, przy al. Mickiewicza.

Ponadto buski magistrat informuje z okazji przypadającego Dnia Flagi miasto zostanie udekorowane w barwach narodowych.

Władze urzędu zachęcają także mieszkańców gminy do wywieszenia flag na swoich domach i posesjach, aby w symboliczny sposób uczcić ten czas.

Pińczów

W zmienionej formie odbędą się także obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pińczowie.

O godzinie 10.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W nabożeństwie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 40 osób. Pozostałe osoby, które będą chciały wziąć udział w modlitwie będą musiały pozostać na placu przed kościołem zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa i zalecane odstępy.

Tuż po nabożeństwie około godziny 11.00 nastąpi złożenie wiązanek pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Kazimierza Wielka

03.05.2017 Kazimierza Wielka. Obchody 3 MajaFot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kazimierzy Wielkiej złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Następnie w samo południe odbędzie się msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego za naszą Ojczyznę.

POWIAT OSTROWIECKI

Ćmielów

Do upamiętnienia 3 maja zachęca burmistrz Ćmielowa Joanna Suska. Msza święta odbędzie się w kościele parafialnym o godzinie 9.00. Limit osób przebywających w świątyni to 40. W ciągu dnia indywidualnie można przynosić kwiaty przed Pomnik Niepodległości.

Opatów

W Opatowie uroczystą mszę świętą z kościoła oo. bernardynów będzie można obejrzeć poprzez transmisję online na YouTube. Eucharystię zaplanowano na godzinę 12.00. Następnie władze samorządowe symbolicznie złożą wiązanki kwiatów na Rynku przed pomnikiem mjra Ludwika Topora Zwierzdowskiego.

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaOstrowiec Św.. 03.05.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowiec Św.

Władze miasta zapraszają na świętowanie 229. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w inny sposób, niż zwykle. O 10.30 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. Michała Archanioła. W świątyni nie będzie mogło przebywać więcej niż 70 osób. Po mszy świętej nastąpi złożenie wiązanek i wieńców przed Masztem Niepodległości, jednak godziny składania należy ustalić z Wydziałem Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta.

POWIAT SANDOMIERSKI

Sandomierz. Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja03.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Sandomierz

W Sandomierzu uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej mszą świętą w intencji Ojczyzny. Mszy przewodniczyć będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Nie wezmą w niej udziału poczty sztandarowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, ani młodzież szkolna. Ograniczenia mają związek z epidemią koronawirusa. Msza będzie transmitowana na stronie internetowej diecezji sandomierskiej oraz na jej kanale YouTube.

Po mszy uczestnicy przejdą na teren rynku starego miasta. Przed tablicą pamiątkową delegacje złożą kwiaty. Zrobią to władze miasta, powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, tj. jednostki wojskowej w Sandomierzu, Komendy Powiatowej Policji i Straży Pożarnej. Potem wiązanki kwiatów będą mogły złożyć kolejne delegacje. Warta honorowa przy tablicy pamiątkowej pełniona będzie przez 45 minut.

W związku z zakazem zgromadzeń władze powiatu zwracają się z prośbą o zachowanie bezpiecznej odległości miedzy uczestnikami uroczystości.

*****

"Majowe, patriotyczne świętowanie – trochę inaczej” to pomysł urzędu miejskiego w Sandomierzu na wydarzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku z powodu epidemii nie mogą się one odbyć z pełnym  ceremoniałem, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, dlatego  przygotowano inne niż zwykle propozycje.

Opracowano je wspólnie ze Starostwem Powiatowym, Sandomierskim Centrum Kultury, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Centrum Usług Wspólnych i szkołami podstawowymi. 3 maja o godzinie 12.00  można będzie  wspólnie odśpiewać hymn państwowy, który zostanie odtworzony z różnych stron Sandomierza.  

Melodia popłynie ze Szkoły Podstawowej nr 1 na ul. Okrzei, Szkoły Podstawowej nr 2 na ul. Mickiewicza, z budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na ul. Flisaków, Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Cieśli oraz z sandomierskiego Ratusza. Mieszkańcy zaproszeni zostali do uczestnictwa w tym wydarzeniu w taki sposób, aby nie gromadzić się w jednym miejscu, ale na swoich balkonach, przed domami, w ogródkach wspólnie włączyć się w trzeciomajowe, radosne śpiewanie. 

29.04.2020. Sandomierz. Muzeum OkręgoweFot. Urząd Miasta Sandomierz

Ciekawym elementem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja będzie również patriotyczna iluminacja świetlna na elewacji sandomierskiego zamku. Obiekt zostanie podświetlony na biało-czerwono po zmroku zarówno 3, jak i 2 maja w Dzień Flagi. Iluminacja będzie włączona przez godzinę.

Fotorelacja z tej iluminacji pojawi się na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych urzędu miasta oraz Muzeum Okręgowego.

POWIAT STASZOWSKI

Wiśniowa, Staszów

W gminie Staszów uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godzinie 11.00 w kościele w Wiśniowej, gdzie spoczywa serce Hugo Kołłątaja - współtwórcy Konstytucji z 1791 roku. Przy tablicy pamiątkowej będą złożone kwiaty. Ze względu na panującą epidemię obchody będą mieć ograniczony charakter. Wezmą w nich udział władze samorządowe miasta i powiatu oraz proboszcz parafii. Następnie ta grupa uda się do Staszowa, gdzie o godzinie 12.15 w kościele św. Ducha rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny. Po niej burmistrz Staszowa, starosta staszowski oraz przewodniczący rady miasta i powiatu złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Tadeusza Kościuszki oraz przy tablicy upamiętniającej postać Hugo Kołłątaja.

POWIAT STARACHOWICKI

Starachowice

Święto Konstytucji 3 Maja w Starachowicach będzie miało charakter indywidualny. O 12.00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych odprawiona zostanie msza za Ojczyznę, która będzie transmitowana on-line. Natomiast kwiaty będzie można składać przez pomnikiem Niepodległości indywidualnie. Organizatorami uroczystości są wspólnie urząd miasta i starostwo powiatowe.

Skarżysko-Kamienna

W Skarżysku obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaplanowane są indywidualnie. W imieniu mieszkańców miasta kwiaty przed pomnikiem "Bojowników o Wolność i Niepodległość" złoży prezydent Konrad Krönig i przedstawiciele władz. Z kolei Muzeum im. Orła Białego przygotowało propozycję śpiewania pieśń patriotycznych online. Na stronie internetowej muzeum jest udostępniony podkład muzyczny i tekst utworów. 

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

Włoszczowa

Nadchodzące obchody majowych uroczystości Święta Pracy, Flagi i Konstytucji Trzeciego Maja we Włoszczowie będą ograniczone do niezbędnego minimum. 3 Maja ze względu na stan epidemii, po raz pierwszy od wielu lat ulicami miasta nie przejdzie uroczysty pochód. O godzinie 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia w udziale wiernym pomoże transmisja online nabożeństwa.

Po wspólnej modlitwie na Placu Konstytucji 3 Maja władze miasta złożą kwiaty. Mogą to również zrobić delegacje włoszczowskich instytucji. Na ulicach pojawią się narodowe flagi. Zachęcamy do ich wywieszenia w domach i osiedlach.

Reklama