Ścieżka ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi dostępna dla rowerzystów

Data publikacji: 01.05.2020 11:57
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.04.2020. Świętokrzyski Park Narodowy. Budowa ścieżki rowerowej Święta Katarzyna - Podgórze

30.04.2020. Świętokrzyski Park Narodowy. Budowa ścieżki rowerowej Święta Katarzyna - Podgórze
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rowerzyści mogą już korzystać z nowej ścieżki rowerowej śladem dawnej kolejki wąskotorowej ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi prowadzącej przez Świętokrzyski Park Narowy. Trasa jest nie tylko malownicza, lecz także bogata w ciekawostki historyczne i techniki.

W ubiegłym roku trasa była udostępniona jedynie piechurom, w tym sezonie mogą korzystać z niej także cykliści. Przeprowadzono bowiem konieczne inwestycje, które umożliwiają bezpieczną jazdę na rowerze.

Jak mówi Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na 16-kilometrowym odcinku można obejrzeć ciekawostki  techniczne i historyczne.

- Na trasie znajdują się relikty techniki początków XX wieku, w tym bardzo ciekawe elementy architektury mostowej - mówi.

Na trasie trafimy na miejsca, gdzie odnaleziono skarb powstańców styczniowych, średniowieczny miecz, a także obejrzymy resztki kamieniołomu w okolicach Nowej Słupi, czy rampę stacji w Hucisku, która dawniej stanowiła stację przeładunkową kopalni w Rudkach.

Infrastruktura rowerowa ma zostać jeszcze udoskonalona.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł od gminy Bodzentyn, które pozwoli uzupełnić szlak w elementy ważne z punktu widzenia cyklistów. Powstaną wiaty, ławeczki, stoły i stojaki na rowery - wymienia Jan Reklewski.

Dyrektor zaznacza, że w trakcie prac trasa nie powinna być wyłączona z ruchu. Po zakończeniu inwestycji ma stać się to jedna z naczelnych atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Wstęp do parku jest płatny. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 4 złote.

Reklama