PODRÓŻE ONLINE. Kapliczka ukryta wśród skał w rezerwacie

Data publikacji: 09.05.2020 07:30
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2020. Rezerwat przyrody Perzowa Góra

04.05.2020. Rezerwat przyrody Perzowa Góra
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Urokliwa, ale stroma góra usłana blokami piaskowca rozsianymi w cieniu potężnych buków, grabów, dębów i jaworów. Na jej szczycie znajduje się natomiast tajemnicza kapliczka. To wznosząca się na 395 m n.p.m. Góra Perzowa - jeden ze szczytów Pasma Oblęgorskiego w granicach Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Góra Perzowa znajduje się w gminie Strawczyn, między wsiami Kuźniaki i Hucisko. Porośnięte lasem jodłowo-bukowym wzniesienie usiane jest blokami czerwonego piaskowca triasowego, tzw. tumlińskiego. Z zewnątrz przybrały one już jednak zieloną-szaro barwę. Skałki mają długość niespełna 200 metrów osiągając w najwyższych punktach wysokość 6 metrów. W najwyższej części skalnego muru znajduje się grota, a w niej kaplica Świętej Rozalii - patronki chorych na choroby zakaźne. Według legendy istnieje ona od czasów Kazimierza Wielkiego.

Góra Perzowa to urokliwe, ale strome wzniesienie (395 m n.p.m.). W 1995 roku utworzono na niej rezerwat o powierzchni ponad 33 hektarów. Występują w nim zbiorowiska leśne z prawnie chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin, np. lilia złotogłów, konwalia majowa, czosnek niedźwiedzi.

Przez Górę Perzową przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków (czerwony, najdłuższy szlak Gór Świętokrzyskich - 105 km).

Tagi do tego wpisu
Reklama