Stokrotki sposobem na detoks. To także dobry lek na trądzik

Data publikacji: 09.05.2020 11:05
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Stokrotki możemy znaleźć w maju na niemal każdym trawniku i łące. To nie tylko piękna ozdoba wianków i bukietów. Można ją także jeść. To bardzo zdrowa roślina, a jej właściwości doceniają osoby z problemami skórnymi.

Stokrotka jest jednym z najstarszych ziół na naszych ziemiach. Używa się ją jako susz lub dodatek w herbatkach i mieszkankach zielarskich. Justyna Pargieła, specjalista w dziedzinie ziołolecznictwa, podkreśla, że pełne witamin stokrotki mają właściwości oczyszczające organizm i są szczególnie polecane wczesną wiosną.

- Przede wszystkim są bardzo mocno detoksykujące, czyli polecane wszystkim osobom, które potrzebują oczyścić organizm, również młodzieży, która chce pozbyć się trądziku. Właśnie w takich sytuacjach potrzebny jest detoks - mówi zielarka.

- Stokrotki można jeść surowe - zaznacza Justyna Pargieła i zachęca, aby wprowadzić je do swojej kuchni, jako dodatek do sałatek. Jak dodaje, należy zbierać je z łodygami w miejscach niedostępnych dla zwierząt.

- Jadamy zarówno liście stokrotki jak i kwiaty. Liście są drobne, ale mają naprawdę świeży smak. Kwiaty nie mają wyrazistego smaku, ale są urocze i ozdobią każdą sałatkę - mówi.

Jak dodaje Justyna Pargieła, ze stokrotek można też wyrabiać syrop podobny do miodku z mniszka lekarskiego.

- Syrop ze stokrotek będzie podnosił nam odporność, jeżeli będziemy pić go regularnie: łyżka na szklankę wody. Jest to też zdrowa słodkość dla dzieci - dodaje.

Stokrotki możemy też ukisić. Zielarka zapewnia, że w tej formie w słoiku można je przetrzymywać nawet rok.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama