Wyrobisko w Piasecznie zagraża bezpieczeństwu. Konieczna rekultywacja

Data publikacji: 15.03.2012 09:11
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

W ciągu dwóch tygodni dyrekcja Kopalni Siarki Machów przedłoży w Ministerstwie Skarbu Państwa propozycje rozwiązań, dotyczących przyszłości wyrobiska posiarkowego w Piasecznie w gminie Łoniów. Podnoszący się poziom wody w wyrobisku zagraża bezpieczeństwu okolicznych gmin, konieczne są więc inwestycje: budowa systemu melioracyjnego i pięciu przepompowni. Problem jednak w tym, kto ma sfinansować te zadania. Kopalnia Machów, do której należy wyrobisko pod koniec 2013 roku zostanie zlikwidowana.

Pod uwagę brany jest wariant wydzielenia części majątku kopalni, w tym Jeziora Tarnobrzeskiego, aby mógł ją przejąć tamtejszy samorząd miasta, natomiast pozostałą częścią do czasu zakończenia rekultywacji gospodarowałaby wyznaczona do tego spółka skarbu państwa, a docelowo Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na ten temat rozmawiali dzisiaj w ministerstwie skarbu samorządowcy z naszego regionu. Piotr Żołądek członek zarządu województwa świętokrzyskiego jest zadowolony z przebiegu rozmów z wiceministrem Janem Burym, który według wicemarszałka - podszedł do sprawy ze zrozumieniem i otwartością.

Jak informowaliśmy na naszej antenie- jeżeli nie będą przeprowadzone prace rekultywacyjne, to około 4,5 tysiąca hektarów w trzech gminach powiatu sandomierskiego byłoby podtapianych lub zalanych, ponadto mogłoby dojść do katastrofy ekologicznej. Koszt inwestycji, w tym m.in. budowa systemu rowów melioracyjnych i 5 przepompowni, które utrzymywałyby bezpieczny poziom wody szacuje się na 60 milionów złotych. Władze Tarnobrzega złożyły wniosek o skomunalizowanie terenów po kopalni Machów.

Nasi samorządowcy są pełni obaw, że - jeżeli dojdzie do tego, wówczas pod znakiem zapytania stanęłyby wszelkie inwestycje w Piasecznie. Jak powiedział starosta sandomierski Stanisław Masternak,  podczas spotkania w ministerstwie skarbu udało się przedstawić punkt widzenia świętokrzyskich samorządowców na problem Piaseczna, bo do tej pory pod uwagę brany był raczej wniosek władz Tarnobrzega.

27 marca w Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu odbędzie się konferencja, poświęcona w całości problemowi wyrobiska posiarkowego w Piasecznie, na którą  m.in. zaproszeni będą przedstawiciele ministerstw: skarbu i gospodarki.

Grażyna Szlęzak-Wójcik
fot. ksmachow.pl

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama