Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku znów otwarty

Data publikacji: 19.05.2020 10:35
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
19.05.2020. Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl

19.05.2020. Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl
Fot. Świętokrzyski Sztetl

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku od dziś jest otwarty dla zwiedzających. Dodatkową atrakcją jest konkurs fotograficzny pod hasłem „Dziedzictwo Sztetla”.

19.05.2020. Chmielnik. Świętokrzyski SztetlFot. Świętokrzyski Sztetl

Zwiedzanie odbywać się będzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli w mniejszych grupach osób, z ograniczoną możliwością korzystania z multimediów. Podczas zwiedzania turyści mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do muzeum. Obiekt zapewnia środek dezynfekcyjny.

Jak wyjaśnia Agnieszka Dziarmaga, kierownik Sztetla, został opracowany nowy regulamin zwiedzania. - Zachęcamy także do korzystania z naszej oferty zewnętrznej, poza murami muzeum: Spaceru Edukacyjnego po Chmielniku, wizyty w Domu Cienia i korzystania z Questingu – wyjaśnia. Ośrodek będzie czynny od wtorku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00 oraz w sobotę i w niedzielę od 10.00 do 17.00. Bilet wstępu wynosi obecnie 6 złotych.

Dodatkową atrakcją jest konkurs fotograficzny pod hasłem „Dziedzictwo Sztetla”. Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, zdjęcia mają prezentować dziedzictwo historii, kultury, obyczajów, tradycji żydowskiej w dawnych sztetlach

- Mogą to być fotografie pejzażu kulturowego z zachowaniem elementów dziedzictwa po Żydach, pokazanie budynków, detali architektonicznych na przykład na macewach, czy na fragmentach dawnych synagog, Mam nadzieję, że dla uczestników to będzie frajda, a dla nas realny pożytek. Te prace będą dla nas ważne, ponieważ pozwoli nam to zgromadzić dokumentację o miejscach, o których istnieniu być może jeszcze nie wiemy, a często te obiekty w przestrzeni ulegają degradacji – podkreśla.

Prace można nadsyłać do 31 lipca. Potem znajdą się na wystawie, która odbędzie się online lub, jeśli warunki na to pozwolą, już w rzeczywistej przestrzeni.

Dla fotografów-amatorów pomocą mają być filmiki instruktażowe. Pierwszy z nich już się pojawił na internetowej stronie Sztetla.

19.05.2020. Chmielnik. Świętokrzyski SztetlFot. Świętokrzyski Sztetl

Reklama