Można usiąść koło mistrza Pawła Pierścińskiego

Data publikacji: 19.05.2020 15:05
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
19.05.2020 Kielce. Ławeczki Fotografików w Alei Sław

19.05.2020 Kielce. Ławeczki Fotografików w Alei Sław
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ławeczki Fotografików zostaną w piątek oficjalnie odsłonięte na skwerze Szarych Szeregów w Kielcach. Ze względu na pandemię wydarzenie będzie miało charakter kameralny. Weźmie w nim udział tylko grono najbliższych przyjaciół artysty.

Ławeczki znajdują się przy popiersiu Pawła Pierścińskiego w Alei Sław. Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, przyjaciółka fotografika, idea ich ustawienia narodziła się w chwili, kiedy postument został umiejscowiony.

- Padł pomysł, że dobrze by było tu postawić ławeczki i zainicjować nową tradycję, tak aby na przykład po wernisażu fotograficznym artyści przychodzili właśnie do Pawła - mówi i dodaje: - Myślę, że ta inicjatywa godnie upamiętnia naszego przyjaciela, artystę, któremu bardzo wiele zawdzięcza nasze środowisko.

19.05.2020 Kielce. Ławeczki Fotografików w Alei SławFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Autorem projektu ławeczek jest kielecki artysta-rzeźbiarz, Sławomir Micek. Wykonane są z czarnego bazaltu, z wygrawerowaną fakturą, przypominającą kliszę fotograficzną.

Jedną z ławeczek ufundowali przyjaciele. Jak wspomina Stanisława Zacharko-Łagowska, pieniądze pochodzą ze zbiórki, która była zorganizowana jeszcze za życia Pawła Pierścińskiego.

- Paweł chorował i przyjaciele zebrali fundusze na jego leczenie. Dodatkowo wydaliśmy też taką książeczkę, w której zamieścili reprodukcje swoich prac z ręcznie pisanymi życzeniami, dedykacjami dla Pawła. Tę książeczkę mieliśmy mu zanieść pod okno w jego urodziny, 25 maja, żeby wiedział, że pamiętamy, że jesteśmy razem z nim - wspomina.

Niestety Paweł Pierściński zmarł trzy dni wcześniej, 22 maja. Środki zgromadzone na leczenie zostały przeznaczone na ławeczkę, zaś drugą ufundowały Targi Kielce.

19.05.2020 Kielce. Ławeczki Fotografików w Alei SławFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczyste odsłonięcie ławeczek zaplanowano w trzecią rocznicę śmierci artysty. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa wydarzenie będzie miało kameralny charakter. Zrealizowany podczas uroczystości materiał będzie dostępny w mediach internetowych BWA.

Stanisława Zacharko-Łagowska przyznaje, że jej zdaniem ławeczki będą się cieszyć dużym zainteresowaniem.

- Paweł ciągle z nami jest, ciągle go wspominamy, cięgle się zastanawiamy, co by powiedział na jakiś temat - wyjaśnia.

Paweł Pierściński
Urodził się 25 maja 1938 roku, a zmarł 22 maja 2017 roku. Fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych.

Tagi do tego wpisu
Reklama