Kto wyjedzie pierwszy do sanatorium?

Data publikacji: 21.05.2020 09:06
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Zdrowie
Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ

Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W pierwszej kolejności skierowania do sanatoriów po ich otworzeniu 15 czerwca będą otrzymywać osoby, które nie mogły skorzystać z wyjazdu z powodu pandemii. Jak informuje dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Kiebzak, takich osób jest około 2 tys.

Połowa z nich odesłała już swoje skierowania do NFZ w celu ich ponownej weryfikacji. Instytucja nadal czeka na dokumenty od pozostałych osób.

- Ponowna weryfikacja skierowań jest konieczna, chociażby dlatego, by ponownie wskazać czas i miejsce pobytu - mówiła.

Jak dodała gość Radia Kielce, najczęściej będą to inne sanatoria i w związku z tym trzeba od nowa wprowadzić skierowania do systemu.

Dyrektor podkreśliła, że osoby, które mają już skierowania na czerwiec, będą mogły wyjechać we wskazanym terminie. Wszyscy kuracjusze zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia będą musieli mieć wykonane testy na obecność koronawirusa. Na razie nie wiadomo kto te testy będzie robił, ale Małgorzata Kiebzak uspokaja, że wszyscy wyjeżdżający będą mieli możliwość wykonania badania bezpłatnie.

Dyrektor za pośrednictwem naszej anteny zaapelowała również do lekarzy, aby zaczęli w przychodniach świadczyć usługi w trybie normalnym.

- Zapewne teleporady na stałe będą elementem systemu porad medycznych, ale nie wszystko da się zrobić przez telefon - zaznaczyła.

Tymczasem medycy zwlekają z otwarciem przychodni. Dyrektor poinformowała także, że część gabinetów stomatologicznych rezygnuje z kontraktów z NFZ. Dentyści tłumaczą, że zakup środków ochrony osobistej przewyższa dochody z kontraktu.

 

adv adv
Wiadomości
Reklama