Pociągi będą kursować częściej

Data publikacji: 21.05.2020 13:53
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pociąg świętokrzyskich Przewozów Regionalnych

Pociąg świętokrzyskich Przewozów Regionalnych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Na świętokrzyskie tory wraca większa liczba pociągów. W marcu część kursów została zawieszona ze względu na epidemię.

Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Przewozów Regionalnych, informuje, że decyzją marszałka województwa od 1 czerwca zwiększa się liczba kursów, przede wszystkim na odcinku od Skarżyska przez Kielce do Sędziszowa. To 12 połączeń.

- Kolejna ważna data to 13 czerwca. Od tego dnia będzie dla podróżujących będzie dostępna praktycznie cała oferta - mówi dyrektor.

27 czerwca zostaną uruchomione wakacyjne połączenia do Sandomierza i Buska-Zdroju, które będą kursowały do końca września. Pociąg do Sandomierza będzie kursował w soboty i niedziele. Z kolei do Buska-Zdroju składy będą wyjeżdżały codziennie. Władze Buska-Zdrój włączyły się w organizację przewozu i w ramach biletu każdy podróżny z dworca do centrum miasta będzie jechał za darmo. Robert Zaborski przypomina by podróżni nosili maseczki.

Podobnie sytuacja wygląda w pociągach PKP Intercity, które od początku maja sukcesywnie wracają na tory. Jak informuje rzecznik Katarzyna Grzduk, z usług przewoźnika korzysta coraz więcej osób. W pierwszych dwóch tygodniach po rozpoczęciu przywracania połączeń, pociągami PKP Intercity podróżowało blisko trzy razy więcej pasażerów niż miesiąc wcześniej.

Jeśli chodzi o województwo świętokrzyskie, w ciągu ostatnich tygodni powróciły na tory pociągi kursujące przez stację Włoszczowa (TLK Lubomirski rel. Warszawa - Przemyśl), a także przez stację Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko-Kamienna (TLK San relacji Warszawa - Przemyśl). Cały czas mieszkańcy Kielc mogą korzystać ze składów relacji Kraków - Olsztyn, które zatrzymują się m.in. w Warszawie (skład IC Kolberg i IC Żeromski), a także z pociągu relacji Lublin - Szczecin. Do Warszawy można dojechać również składem TLK Nida.

Dalsze decyzje dotyczące przywrócenia kolejnych zawieszonych połączeń będą zależne przede wszystkim od aktualnie panujących warunków, możliwości swobodnego przemieszczania się oraz zainteresowania usługami PKP Intercity.

Katarzyna Grzduk dodaje, że przewoźnik przygotował krótki poradnik o tym jak planować podróż i o czym w jej trakcie należy pamiętać. Znajduje się on na stronie internetowej PKP Intercity.

- Zachęcamy w nim między innymi do kupowania biletów z wyprzedzeniem. Przypominamy także o zasadach, które obowiązują podczas przejazdu, czyli m.in. o konieczności zasłaniania ust i nosa podczas podróży - mówi.

Rzecznik dodaje, że zgodnie z przepisami możliwy jest zakup biletów tylko na 50 proc. miejsc siedzących.

Osoby, które planują razem podróż muszą pamiętać, że przy zakupie biletów system przydzieli co drugie miejsce. Osoby, które mieszkają razem mogą siedzieć obok siebie, jednak nie są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa. 

Informacje dotyczące wszystkich kursów znajdują się na stronach internetowych przewoźników.

Reklama