Poszukiwani ozdrowieńcy, którzy mogliby oddać osocze

Data publikacji: 21.05.2020 13:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje osób, które wyzdrowiały z COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńców. Do tej pory do placówki zgłosiły się tylko dwie takie osoby. Jak informuje Zdzisława Sitarz–Żelazna, zastępca dyrektora instytucji, jedna osoba która odda swoje osocze może pomóc trzem chorym na COVID-19.

- Oddaje się 600 ml osocza, z którego wykonuje się trzy dawki, które mogą pomóc zakażonym osobom. Jedna donacja została już przetoczona choremu w naszym województwie - dodała Zdzisława Sitarz–Żelazna.

Profesor Marcin Pasiarski, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii wyjaśnia, że osocze pobrane od tzw. ozdrowieńca zawiera przeciwciała, które pomagają zwalczyć chorobę COVID-19.

- Dzięki temu, że te przeciwciała są wytwarzane przez organizmy tych osób, które już przez chorobę przeszły, mogą bezpośrednio wiązać wirusa i uniemożliwiać infekowanie kolejnych komórek. Obrazowo mówiąc, przeciwciało przyczepia się bezpośrednio do powierzchni wirusa i blokuje możliwość jego transmisji w kierunku innych komórek - wyjaśnia profesor Marcin Pasiarski.  

Do tej pory w naszym województwie chorobę COVID-19 pokonało 224 osoby. Ozdrowieńcy, którzy chcieliby oddać osocze i dzięki temu pomóc innym zakażonym koronawirusem powinni się zgłaszać do Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama