RADIO POZNAŃ. Robot z politechniki dezynfekuje szpital zakaźny

Data publikacji: 22.05.2020 10:30
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Poznań


Fot. Krzysztof Stężała

Pomysł budowy urządzenia pomagającego w sterylizacji szpitalnych korytarzy powstał na Politechnice Poznańskiej.

Poznańska firma Astor przekazała studentom mobilne urządzenie. Robot dezynfekuje powietrze za pomocą modułu z lampą UV-C od spółki Octant.

Tego typu maszyny są wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, po to, żeby usprawnić ich produkcje. - Podobnie jest w tym przypadku - wyjaśnia student koordynujący projekt, Krzysztof Stężała.

- Robot ma na celu odciążenie pracowników wykonujących najbardziej niebezpieczne i monotonne zadania. Autonomicznie porusza się po zmapowanym pomieszczeniu i wchodzi w interakcje z użytkownikiem przez światło, dźwięk oraz specjalny system webowy. Na robocie znajduje się moduł odkażający lampami UV-C. W ostatnim tygodniu odkażał przestrzeń administracyjną w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Robot jest zdolny także do innych zadań. W zależności od zamontowanego modułu, mógłby na przykład wywozić śmieci, transportować leki czy posiłki. Zdaniem Krzysztofa Stężały, pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo przydatne mogą być w szpitalach nowe technologie.

adv adv
Wiadomości
Reklama