RADIO KRAKÓW. Rozpoczęła się budowa siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Data publikacji: 22.05.2020 12:05
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Kraków
Komentarze
Kraków. Rozpoczęła się budowa siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Kraków. Rozpoczęła się budowa siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Fot. Radio Kraków

Powołane trzy lata temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum ma upamiętniać bohaterskie postawy osób, które w czasie wojny z narażeniem życia pomagały więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Według historyków taką pomoc mogło nieść nawet około tysiąca osób.

- Tych osób było bardzo dużo. Były to nie tylko panie, które potajemnie gotowały zupę, aby dostarczyć ją więźniom pracującym w polach. Były to też kilkunastoletnie dzieci, które dostarczały lekarstwa, lub przekazywały grypsy z obozu. Byli to też mężczyźni. Często we wspomnieniach z kopalni w Brzeszczach, mamy informacje, że górnicy jedząc posiłek dzielili się swoją kromką chleba z więźniami, którzy w kopalni też pracowali - opowiada Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Historie mieszkańców zostaną przybliżone w tzw. Lagerhausie. To historyczny obiekt, położony kilkaset metrów od Muzeum Auschwitz. W maju rozpoczęła się adaptacja siedziby muzeum. Ściągnięto już dach, kute są stropy, wzmacniane fundamenty. Prace budowlane i aranżacja wystawy mają zakończyć się do końca przyszłego roku.

Muzeum będzie multimedialne. Wystawę uzupełniać będą cenne pamiątki. Muzealnicy zebrali już około tysiąca eksponatów związanych z bohaterskimi postawami mieszkańców. To przedmioty, fotografie, dokumenty. Czasami symboliczne upominki przekazywane za okazaną pomoc. Niedawno do zbiorów trafił oryginalny lek, który w 1942 miał trafić do obozu.

- To szczepionka przeciwko meningokokom, która miała zostać dostarczona do obozu. Jest w bardzo dobrym stanie. Widać datę ważności do 1943 roku. Najprawdopodobniej to lekarstwo zostało wykradzione ze szpitala w Oświęcimiu - opowiada Radiu Kraków Anita Bury z Muzeum Pamięci.

Otwarcie nowego muzeum planowane jest na początku 2022 roku.

Reklama