Kiedy do Pierwszej Komunii?

Data publikacji: 22.05.2020 14:27
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 12.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dzieci nie będą czekały na przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej do przyszłego roku. Choć ze względu na pandemię nie przystąpiły do sakramentu w maju, to jednak biskupi zalecają, by proboszczowie wspólnie z rodzicami ustalili najbardziej dogodny termin uroczystości, w ciągu najbliższych miesięcy.

Biskup kielecki Jan Piotrowski wskazał miesiące powakacyjne informuje rzecznik diecezji kieleckiej ks. Mirosław Cisowski.

- Nie może być tak, że dzieci będą czekać, bo są już w takim wieku, że z teologicznego punktu widzenia, potrzebują pokarmu eucharystycznego - dodaje rzecznik.

W diecezji kieleckiej jest zalecenie, by nie gromadzić dzieci zbyt tłumnie podczas uroczystości i podzielić je na mniejsze grupy. Jednak ze względów organizacyjnych, sakrament nie będzie udzielany indywidualnie.

- W parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, Pierwsza Komunia Święta odbędzie się 13 i 20 września. Przystąpi do niej siedemdziesięcioro dzieci - mówi odpowiedzialny za przygotowania br. Grzegorz Dudek.

- W konsultacji z rodzicami i proboszczem podjęliśmy decyzję, że Komunię Świętą podzielimy na dwa dni, ponieważ mamy dzieci z dwóch szkół: szkoły podstawowej nr 19 i szkoły muzycznej. Gdyby były duże obostrzenia sanitarne co do liczby osób w kościele, to bierzemy pod uwagę także udzielanie sakramentu klasami, np. co godzinę - informuje br. Grzegorz.

W diecezji radomskiej, zgodnie z zaleceniem biskupa Henryka Tomasika, proboszczowie mają uzgadniać terminy i organizację Pierwszej Komunii Świętej z rodzicami tak, by było to bezpieczne dla dzieci.

W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej wyznaczono termin na wrzesień. Jednak chętni mogli poprosić o udzielenie dziecku sakramentu indywidualnie - informuje ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.

- Rodzice kontaktują się z księdzem, który uczy religii, odbywają się katechezy przygotowawcze dla dziecka i rodziców, a potem jest msza święta. Czasem komunię przyjmuje dwoje lub troje dzieci. Księża mają znacznie więcej pracy, ale rodzice są zadowoleni z tej formy, bo staje się to dla nich bardzo rodzinna uroczystość, jak chrzest, czy ślub - wyjaśnia kustosz.

W diecezji sandomierskiej, każda komunia święta musi być skonsultowana wcześniej z Powiatowymi Inspektorami Sanepidu. Zgodnie z decyzją biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, ten obowiązek należy do proboszczów i dotyczy komunii organizowanych w maju i czerwcu.

- Zależy nam na tym, aby rodzice byli spokojni o swoje dzieci. Inspektorzy najlepiej wiedzą jak w takich sytuacjach się zachować, jakich trzymać się zasad, aby zmniejszyć ryzyko zakażeń. Wiem, że proboszczowie podejmują już takie kontakty ze stacjami sanepidu. Niektórzy rozdzielają większe grupy komunijne na kilka mszy świętych. Jeśli grupa jest mała, nie ma takiej potrzeby. Jeśli dzieci będą mogły chodzić do szkoły, wówczas też kwestia komunii świętej będzie wyglądać inaczej - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Część komunii świętych w diecezji sandomierskiej już się odbyła.

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej odbywają się poprzez katechezy online, jednak księża podkreślają, że za wychowanie religijne dzieci odpowiadają przede wszystkim rodzice. Zobowiązują się do tego podczas chrztu swojego dziecka. Księża zaznaczają, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej polega przede wszystkim na przekazaniu dziecku wiary, a nie teorii.

Reklama