W podziemiach przypomną najlepsze czasy Opatowa

Data publikacji: 23.05.2020 09:34
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opatów. Podziemna trasa turystyczna

Opatów. Podziemna trasa turystyczna
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W tym roku w opatowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej pojawi się nowoczesna wystawa. 100 tys. zł przekazał na nią resort kultury. Prezentacja ma objąć sześć pomieszczeń dawnych kupieckich piwnic.

Jak informuje Anita Tutak-Skórska z wydziału inwestycji opatowskiego starostwa powiatowego, tytuł wystawy to „Złoty wiek Opatowa”. Turysta pozna czasy świetności miejscowości.

- Między XV, a XVII wiekiem był tu rozkwit życia kupieckiego, miasto było miejscem sejmików szlacheckich. To najważniejszy okres rozwoju tego miasteczka - informuje Anita Tutak-Skórska.

Na wystawę składać się będą różne elementy, w tym multimedialne, które przybliżą lata świetności miasta. Będzie można poznać też postać Krzysztofa Szydłowieckiego, który był właścicielem Opatowa. W jednej z sal pojawią się informacje o synagodze, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów - dodaje Anita Tutak-Skórska.

- Na jednej ze ścian zobaczymy synagogę żydowską. Ściana będzie składać się ze 144 elementów metalowych, które będą odwracalne. Na poszczególnych elementach turysta wyczyta jakąś historię, cytaty, jakieś wydarzenie z życia społeczności żydowskiej - mówi Anita Tutak-Skórska.

W ramach projektu zobaczyć będzie można także makietę Żmigrodu. Prace nad wystawą będą trwały całe wakacje, jednak nie będą przeszkadzać w zwiedzaniu. Oficjalne otwarcie ma się odbyć w październiku tego roku.

Obecnie w Podziemnej Trasie Turystycznej można zobaczyć wystawę krzemieni oraz porcelany ćmielowskiej, a także poznać historię winiarstwa na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego.

adv adv
Wiadomości
Reklama