Onkologia rusza z programem profilaktyki raka płuca

Data publikacji: 25.05.2020 11:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna realizację programu profilaktyki raka płuca. Pierwsi pacjenci zostaną zbadani we wtorek.

Izabela Opalińska, rzecznik szpitala informuje, że z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby w wieku 55-75 lat, które palą bądź paliły papierosy i nie mają objawów choroby.

- Program jest dedykowany osobom, które palą papierosy, bądź rzuciły je nie później niż 15 lat temu, a dziennie wypalały 20 i więcej papierosów - mówi rzecznik.

W programie mogą wziąć udział także osoby w wieku 50-75 lat, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka płuc. To m.in. górnicy, metalurgowie, pracownicy budowlani, spawacze, kamieniarze, blacharze, a także pracownicy zajezdni autobusowych, stacji paliw, mechanicy samochodowi, czy zawodowi kierowcy - wymienia Izabela Opalińska.

- Chcemy zachęcić te osoby, by skorzystały z przesiewowego badania płuc tomografem komputerowym. Pomoże ono w wykryciu podejrzanych zmian. W ramach programu pacjent będzie mógł również skorzystać z bezpłatnej konsultacji specjalisty i oczywiście z porady antynikotynowej - mówi Izabela Opalińska.

Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy trzech województw, tj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. W sumie w ciągu dwóch lat przebadanych zostanie 2,3 tys. osób.

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu profilaktyki raka płuca muszą wejść na stronę internetową www.profilaktykarakapluca.pl. Tam zamieszczono ankietę, którą pacjent może wypełnić on-line. Następnie musi się skontaktować pod numerem telefonu 885 779 988 ze szpitalem i umówić na badanie.

Reklama