W Kielcach powstanie nowoczesny ośrodek pobrań szpiku kostnego

Data publikacji: 21.08.2013 13:43
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mobilny punkt poboru krwi

Mobilny punkt poboru krwi
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Nowoczesny ośrodek pobrań szpiku kostnego powstanie przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Instytucja kończy projektowanie nowego budynku. Dokumentacja ma być gotowa w październiku.

Następnie zostanie wysłana do Ministerstwa Zdrowia, wraz z wnioskiem o przyznanie funduszy na tę inwestycję - informuje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Jerzy Stalmasiński.

Teraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rocznie rejestruje się około 4 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Po wybudowaniu nowoczesnego ośrodka, jego pracownicy będą w stanie zarejestrować nawet ponad 10 tysięcy osób. Oprócz ośrodka pobrań szpiku i laboratorium, w budynku znajdować się będzie również 8 stanowisk do oddawania krwi.

Jerzy Stalmasiński dodał, że planowana rozbudowa Centrum Krwiodawstwa jest ściśle związana z budową przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii oddziału onkologiczno - hematologicznego. Powstanie ośrodka determinuje także rozwijający się oddział kardiochirurgii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Rozpoczęcie budowy ośrodka pobrań szpiku w Kielcach jest uzależnione od przyznania przez Ministerstwo Zdrowia dotacji na tę inwestycję. Jerzy Stalmasiński liczy, że ośrodek powstanie najpóźniej do 2018 roku. Koszt jego budowy wyniesie około 8 mln zł.

Reklama