Gmina Żydowska chce zwrotu budynku

Data publikacji: 24.09.2013 14:21
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Synagoga przy IX Wieków Kielc

Synagoga przy IX Wieków Kielc
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Gmina Źydowska z Katowic chce zwrotu budynku po szkole muzycznej, przy ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Sprawa trafiła do rządowej Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Podczas ostatniego posiedzenia nie zapadły żadne decyzje. Nie znany jest też jeszcze termin kolejnego posiedzenia poinformował Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w kieleckim ratuszu.

Tymczasem, przed Sądem Okręgowym w Kielcach zeznawali kolejni świadkowie, w sprawie ustanowienia prawa własności do budynku, po dawnej synagodze, znajdującego się przy Alei IX Wieków. Sprawę, na drogę sądową skierowały środowiska żydowskie. Według miasta, nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa, co reguluje ustawa z 1939 roku. Zgodnie z nią prawo własności do nieruchomości mają Gminy Żydowskie i inne żydowskie wyznaniowe osoby prawne.

Przed II wojną światową, właścicielem synagogi było Towarzystwo Pomocy Ubogim Wyznania Mojżeszowego, które zdaniem władz Kielc nie było osobą prawną, o której mówi ustawa dodaje Filip Pietrzyk.

Obecnie, budynek po dawnej synagodze wynajmuje Fundacja na rzecz Budowy Nowego Teatru Kielce, która prowadzi tam wyłącznie drobne prace adaptacyjne. Ze względu na nierozstrzygnięte prawo własności poważniejsze inwestycje są niemożliwe. Przed budynkiem wykonywany jest też remont instalacji grzewczej.

Tagi do tego wpisu
Reklama