Jubileusz Czarnych Chmur w Pustelni Złotego Lasu

Data publikacji: 28.09.2013 19:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Festyn dla kierowców, pod nazwą

Festyn dla kierowców, pod nazwą "Assistance św. Krzysztofa".
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Muzeum „Czarnych chmur” i aleję osób związanych z tym  filmem otwarto w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Spotkanie zorganizowano z okazji 40 rocznicy powstania serialu. W Rytwianach nakręcono ujęcia do 4 i 10 odcinka.

Jubileusz zgromadził aktorów i filmowców. Przyjechała m.in. Elżbieta Starostecka, Leonard Pietraszak, Maciej Rayzacher, żona nieżyjącego reżysera „Czarnych chmur”  Małgorzata Konic i operator Wiktor Skrzynecki. Pozostali goście mają pojawić się w niedzielę.

Leonard Pietraszak, filmowy Dowgird powiedział, że chętnie przyjeżdża do Rytwian, w których jest zakochany. Za każdym razem powracają miłe wspomnienia. Aktor pamięta  m.in. entuzjazm mieszkańców podczas kręcenia filmu, wielu z nich  było statystami. Od Leonarda Pietraszaka pochodzi jeden z eksponatów nowo otwartego muzeum. Jest to kielich, który był wykorzystany na planie i przez lata przechowywany przez aktora jako pamiątka z pracy nad serialem.

Muzeum „Czarnych  chmur” urządzono w refektarzu kościelnym,  który w całości zagrał w filmie i w takim stanie w jakim opuścili go filmowcy przetrwał do dzisiaj. Ściany pomieszczenia wzbogacono obrazami autorstwa świętokrzyskich artystów, którzy odtworzyli na swoich pracach sceny z serialu. W  alei osób związanych z filmem, znajdującej się w ogrodach przyklasztornych w sumie będą 22 drzewa  podpisane imieniem i nazwiskiem danej osoby. Dzisiaj posadzono połowę z nich, przede wszystkim  dęby. Główna część benefisu „Czarnych chmur” odbywać się będzie w Rytwianach w niedzielę od godziny 10.30.

Tagi do tego wpisu
Reklama