Władze Kielc mają problem z budynkiem przy Kapitulnej

Data publikacji: 24.10.2013 13:22
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Władze Kielc szukają sposobu na pozbycie się zaniedbanego budynku przy ulicy Kapitulnej, który szpeci okolicę nowej siedziby Biura Wystaw Artystycznych. Nieruchomość jest własnością prywatną.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - Wiesław Krzyk informuje, że pod koniec 2008 roku, właściciel rozpoczął tam wymianę stropów, ale nie zgłosił tego do Wydziału Architektury Urzędu Miasta, a wymaga tego prawo budowlane. W związku z tym, inspektor nadzoru nakazał wstrzymanie robót. W ubiegłym roku, inwestor wystąpił do ratusza, z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę wnętrza oraz ocieplenie budynku i taką zgodę otrzymał. Prac jednak nie wznowiono.

Wojewódzki Konserwator Zabytków - Janusz Cedro informuje, że budynek z drugiej połowy XIX wieku jest wpisany do ewidencji zabytków na terenie Starego Miasta. W związku z tym, powinien utrzymać formę i kształt, a projekt ewentualnych zmian musi mieć akceptację konserwatora zabytków. Konserwator dopuszcza także jego wyburzenie. 

Stanisława Zacharko - Łagowska - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych twierdzi, że zaniedbany budynek szpeci tę część miasta. Ponadto, może stać się miejscem, w którym będą spotykać się osoby z marginesu, które mogą dewastować nową siedzibę BWA.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski informuje, że miasto zamierzało odkupić budynek, ale właściciel przedstawił kwotę nie do przyjęcia. Jego zdaniem, budynek powinien zostać wyburzony, albo wyremontowany. Zapewnia przy tym, że władze miasta podejmą działania, zmierzające do zmiany wyglądu kamienicy. Nie chce jednak ujawnić jakie, ponieważ mogłoby to zmniejszyć ich skuteczność.

Nie wiadomo, jakie są plany właściciela wobec budynku. Mimo wielu prób, od kilku dni nie udało nam się z nim skontaktować.

Tagi do tego wpisu
Reklama