Piekoszów szuka oszczędności, ale gimnazja zostaną

Data publikacji: 21.01.2014 09:29
Autor: Katarzyna Podraza , Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Duże zaangażowanie mieszkańców i kompromis jaki udało się osiągnąć z dyrektorami placówek oświatowych zmieniło decyzję wójta Piekoszowa dotyczącą planów likwidacji gimnazjów w Jaworzni i Osieku. Jak już informowaliśmy, zadłużona na 36 mln złotych gmina szuka oszczędności. Pomysłem na dodatkowe pieniądze miało być zamknięcie tych dwóch placówek.

Zbigniew Piątek pytany o naciski polityczne ze strony PiS-u w tej sprawie, przyznał, że rozmawiał na ten temat z politykami tego ugrupowania, jednak jak podkreślił, ostateczną decyzję podjął po rozmowach z dyrektorami wszystkich placówek oświatowych. Zadeklarowali oni oszczędności w granicach 500 tysięcy złotych, co w skali roku 2015 daje około 1,5 mln złotych, a to jak mówi gość Radia Kielce będzie to znacząca kwota dla budżetu gminy.Likwidacja szkół miała być częścią programu naprawczego gminy. Jego wdrożenie jest niezbędne by uzyskać pożyczkę z budżetu państwa. Wójt jest przekonany, że utrzymanie gimnazjów nie wpłynie na decyzję ministerstwa finansów dotyczącą pożyczki. Gmina ubiega się o 14 milionów złotych. Zadłużenie Piekoszowa wynosi około 36 milionów złotych. To około 70 procent budżetu gminy.

Zbigniew Piątek zapowiedział, że kolejnych oszczędności będzie szukał w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie w najbliższym czasie przeprowadzona zostanie weryfikacja wysokości wynagrodzeń i nagród.

Tagi do tego wpisu
Reklama