Najwięcej pieniędzy z RPO trafi do firm i otoczenia biznesu

Data publikacji: 20.02.2014 15:32
Autor: Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął projekt Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Najwięcej pieniędzy 1,5 miliarda złotych trafi do firm i otoczenia biznesu.

Fundusze mają umożliwić współpracę przedsiębiorców z uczelniami i wypromować ofertę eksportową świętokrzyskich przedsiębiorstw. Mają też posłużyć uzbrajaniu terenów pod inwestycje oraz trafić do ludzi, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy będą korzystać z bezzwrotnych dotacji, ale też pożyczek i poręczeń.

Z kolei 720 milionów złotych zaplanowano na  transport, czyli budowę i modernizację dróg wojewódzkich oraz zakup nowoczesnych autobusów i pociągów. Dużą kwotę w RPO przeznaczono na projekty dotyczące ochrony środowiska - 420 milionów złotych, a także turystyki- 350 milionów złotych.

Po za tym, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, dodatkowe pieniądze- 340 milionów złotych trafią do tzw. Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, a także do miejscowości, które mają wspólne potrzeby i potencjał. Przykładem jest północ województwa, czyli trzy miasta i powiaty: skarżyski, ostrowiecki i starachowicki. Będą mieć do dyspozycji ponad 500 milionów złotych.

Opracowana przez region, Strategia Badań i Innowacji określa tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary, do których będą przede wszystkim kierowane unijne pieniądze. Są to: energooszczędne budownictwo, przemysł metalowo- odlewniczy, turystyka zdrowotna, nowoczesne rolnictwo i branża targowo-kongresowa. Strategię, na najbliższym posiedzeniu ma przyjąć Sejmik Województwa Świętokrzyskiego

W sumie RPO opiewa na prawie miliard 370 milionów euro,czyli ponad 5 miliardów 600 milionów złotych. Teraz dokument trafi do negocjacji z polskim rządem, a następnie będzie negocjowany z Komisją Europejską.

Jak mówiła niedawno w Kielcach wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Polska chce zakończyć rozmowy z Komisją w połowie roku. Jeśli tak się stanie, pierwsze konkursy w RPO będą ogłaszane pod koniec roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama