Świętokrzyskie coraz bardziej otwarte dla idei przeszczepów

Data publikacji: 10.03.2014 13:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Promocja idei transplantacji w parafii św. Franciszka z Asyżu

Promocja idei transplantacji w parafii św. Franciszka z Asyżu
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ponad 50 przeszczepów przeprowadzono w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim. Przez wiele lat nasz region, był białą plamą pod względem pobierania organów do przeszczepów. Od pewnego czasu dzięki prowadzonym akcjom informacyjnym ta sytuacja zmienia się.

Jak mówi wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej, Maciej Kosieradzki w ubiegłym roku świętokrzyscy lekarze pobrali i przeszczepili nerki 30 osobom. 8 pacjentów miało przeszczepioną wątrobę, 13 szpik, a dwóch trzustkę.

Jak podkreśla Maciej Kosieradzki, zmienia się podejście do pobierania narządów i przeszczepów. Kilka lat temu był to temat tabu. Teraz rodziny rozumieją, że przekazując organy swoich bliskich innym potrzebującym, mogą uratować im życie.

Najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po przeszczepie nerki jest Zbigniew Żołądkowski. Jak mówi, operację miał przeprowadzoną 30 lat temu. Przed tym zabiegiem, co drugi dzień, 5 godzin, spędzał na dializach.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyło się spotkanie dotyczące przeszczepów. Zorganizowało je Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka”.

Tagi do tego wpisu
Reklama