Ponad miliard euro dla regionu w ramach RPO

Data publikacji: 16.04.2014 19:30
Autor: Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 jest już w Komisji Europejskiej. Dokument został przekazany po wcześniejszych uzgodnieniach międzyresortowych i po ocenie, wydanej przez komisję wspólną rządu i samorządu.

Teraz władze województwa świętokrzyskiego czekają na uwagi ze strony Komisji Europejskiej - poinformował Radio Kielce członek zarządu województwa, Kazimierz Kotowski. Dziś był on w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego na rozmowach w sprawie harmonogramu negocjacji z Komisją Europejską. W ciągu 6 tygodni Komisja powinna przesłać swoje uwagi, dotyczące treści i proponowanego podziału unijnych pieniędzy. Następnie władze województwa ustosunkują  się do nich i przystąpią do negocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kazimierz Kotowski podkreślił, że najtrudniejsze będą rozmowy w sprawie sposobu podziału pieniędzy na infrastrukturę drogową i kolejową. Komisja domaga się, by 60 procent zaplanowanych funduszy przeznaczyć na rozwój transportu kolejowego, a 40 procent na transport drogowy. Tymczasem władze województwa chcą by było odwrotnie.  

Kazimierz Kotowski poinformował również, że tematyka dotycząca Regionalnych Programów Operacyjnych i uwag KE do nich, pojawi się na Konwencie Marszałków Województw, który jest zaplanowany w dniach 29-30 maja w Sandomierzu.

Świętokrzyskie w ramach RPO ma otrzymać ponad miliard 400 milionów euro, czyli ponad 5 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy - półtora miliarda złotych - ma trafić do firm i otoczenia biznesu. Z kolei 720 milionów złotych ma być przeznaczone na  transport, czyli na budowę i modernizację dróg wojewódzkich oraz zakup nowoczesnych autobusów i pociągów, a także na usprawnienie systemu komunikacyjnego miast. Dużo pieniędzy w RPO zaplanowano również na projekty dotyczące ochrony środowiska - 420 milionów złotych, a także na projekty turystyczne - 350 milionów. Władze województwa uważają, że naszym negocjatorom uda się przekonać KE do tych propozycji. 

Tagi do tego wpisu
Reklama