Na co wydać pieniądze z RPO?

Data publikacji: 01.10.2014 20:52
Autor: Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wikipedia

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Władze regionu rozmawiają na ten temat z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.

Członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski informuje, że jednym z priorytetów Brukseli jest współpraca uczelni wyższych z prywatnymi firmami. Chodzi o opracowanie pomysłów i nowoczesnych rozwiązań, które byłby wdrażane przez przedsiębiorstwa. W naszym regionie może być z tym problem, ponieważ dominują niewielkie firmy.

Udało się natomiast uzyskać wstępną zgodę na bezzwrotne dotacje do inwestycji związanych z energią odnawialną. Wiadomo, że Komisja Europejska będzie wspierać rozwój dotychczasowych przedsięwzięć w tej dziedzinie, ale nie zamierza finansować nowych. Ustalono również, że wysokość inwestycji w kulturę i turystykę nie będzie mogła przekroczyć 5 milionów euro. Kazimierz Kotowski dodał, że przedstawiciele Komisji Europejskiej poprosili o odłożenie rozmów na temat Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, do którego trafią dodatkowe pieniądze. Chcą się najpierw zapoznać z jego strategią. W czwartek będzie negocjowany program Polska Wschodnia, adresowany do 5 najbiedniejszych województw, w tym Świętokrzyskiego.

W ramach RPO, nasz region w latach ma dostać do 2020 roku ponad 1 miliard 300 milionów euro, a w ramach Polski Wschodniej prawie 400 milionów euro. Poza tym, województwo będzie mogło korzystać z pieniędzy w  programach centralnych. Negocjacje dotyczące RPO mają się zakończyć w grudniu.

Tagi do tego wpisu
Reklama