Jest porozumienie z ministrem, świętokrzyscy lekarze nie zamkną gabinetów

Data publikacji: 07.01.2015 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (5 stycznia 2014)

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (5 stycznia 2014)
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego doszli do kompromisu z Ministerstwem Zdrowia. Oznacza to, że pacjenci będą przyjmowani w tych przychodniach, co dotychczas.

Zastępca prezesa Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej w województwie świętokrzyskim - Janusz Franasik wyjaśnia, że wynegocjowano wzrost tzw. stawki kapitacyjnej, czyli kwoty, którą lekarz otrzymuje za jednego pacjenta. Przed rozmowami, ministerstwo chciało, aby wynosiła niecałe 137 zł, ostatecznie ustalono ją na 140 zł. Osiągnięto też porozumienie w sprawie czasu pracy medyków. Lekarz pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej będzie mógł ustalić godziny pracy w zależności od lokalnych potrzeb społeczeństwa. Założenia ministerstwa mówiły o codziennej pracy od 10 do 18.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego są zadowoleni także z tego, że umowy będą z nimi zawierane na rok, nie na kilka lat jak dotychczas. Wyklucza to możliwość jednostronnej zmiany kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Świętokrzyscy lekarze Porozumienia Zielonogórskiego wycofali z depozytu, wypowiedzenia umów z NFZ. Podpisali je w poniedziałek, grożąc zerwaniem kontraktów, w wypadku niepowodzenia rozmów z ministrem zdrowia.

Tagi do tego wpisu
Reklama