Władze powiatów zapoznają się z założeniami nowego RPO

Data publikacji: 19.01.2015 18:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.1.2015. Wójtowie i burmistrzowie z powiatów sandomierskiego i staszowskiego zapoznali się z założeniami nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.

19.1.2015. Wójtowie i burmistrzowie z powiatów sandomierskiego i staszowskiego zapoznali się z założeniami nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wójtowie i burmistrzowie z powiatów sandomierskiego i staszowskiego zapoznali się z założeniami nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Grzegorz Orawiec - dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim ocenił, że RPO jest wymagający i trudny, ale daje szanse rozwoju poszczególnych gmin. Dodał, że są w nim pieniądze na infrastrukturę, ale inwestycje muszą być kompleksowe, np. jeżeli budowa wodociągu, to razem z kanalizacją.

Nowością są m.in. pieniądze dla Ochotniczych Straży Pożarnych, na wyposażenie w sprzęt do walki z klęskami żywiołowymi oraz wsparcie dla podstawowej opieki medycznej. Duże nakłady przeznaczono również na tworzenie spółdzielni socjalnych, stypendia i zajęcia ze zdolnymi uczniami.

Wójt Oleśnicy Leszek Juda powiedział, że w nowej perspektywie planuje dokończenie budowy kanalizacji w gminie i modernizację oczyszczalni ścieków, co może kosztować ok. 20 mln zł. Z kolei wójt Wilczyc - Robert Paluch upatruje w RPO możliwość zdobycia finansowania inwestycji, związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz dokończenie budowy oświetlenia całej gminy.

W RPO województwa świętokrzyskiego na lata 2014-20 zapisano 1 mld 400 mln euro. Program zakłada dofinansowanie inwestycji w wysokości do 85 procent. Pierwsze konkursy będą ogłoszone  w drugiej połowie tego roku.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama