Muzeum Historii Kielce otwiera się na młodych

Data publikacji: 31.01.2015 15:09
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Muzeum Historii Kielc

Muzeum Historii Kielc
Fot. wikimedia.org

Muzeum Historii Kielc chce się otworzyć na młodych kielczan, którzy korzystają z technologicznych nowinek. W ramach kampanii "Przyjdź do Muzeum, albo Muzeum przyjdzie do ciebie" przygotowano szereg propozycji.

Do odwiedzenia muzeum, uczniów mają zachęcić multimedialne prezentery z ciekawostkami o eksponatach. Po feriach każda szkoła będzie mogła wypożyczyć takie urządzenie na około 2 tygodnie.

Zainteresowani mogą się też umawiać z muzealnikami na prelekcje przez internet. Nowością na stałej wystawie są QR kody, czyli kwadratowe kody graficzne umieszczone przy eksponatach. Po zeskanowaniu telefonem komórkowym, pozwalają one na wyświetlenie pełniejszej informacji o danym obiekcie – mówi Daria Maroń Ptak z Działu Edukacji i Promocji Muzeum. Dzięki temu zwiedzający dowie się np. co to za przedmiot, skąd pochodzi i do czego służył. Takie informacje przeważnie nie mieszczą się w podstawowych opisach w sali ekspozycyjnej. Wykorzystanie QR kodów pozwoli na poznanie różnych ciekawostek bez potrzeby zwiedzania z przewodnikiem.

W tym roku w Muzeum Historii Kielc zaplanowano też 5 wystaw planszowych na kieleckim Rynku i 4 wystawy czasowe. Jedną z nich będzie majowa ekspozycja przygotowana przez Instytut Węgierski w Polsce, która podróżuje po całym kraju. Trafia przede wszystkim do miast, które w czasie I wojny światowej były na drodze wojsk austro-węgierskich.

Wystawa w formie historycznego komiksu powstała na podstawie reportaży, które węgierski korespondent wojenny Ferenc Molnar publikował w prasie – mówi dyrektor kieleckiego muzeum dr Jan Główka. Kielce są jednym z miast, które Molnar dosyć dokładnie opisał w swoich korespondencjach. Są tam relacje wydarzeń z lat 1914-15, kiedy wojska niemieckie i austrowęgierskie zatrzymały się w Kielcach na dłużej.

Muzeum Historii Kielc nadal apeluje też o przekazywanie starych zdjęć i przedmiotów. W ubiegłym roku placówka wzbogaciła się o 275 eksponatów. Tylko niespełna połowa z nich została zakupiona. Resztę placówka otrzymała w darze od kielczan. W ciągu roku Muzeum Historii Kielc odwiedza około 20 tysięcy osób.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama