Sprawdzą, czy w Smykowie są nietoperze

Data publikacji: 09.03.2015 11:08
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Morguefile

Hiropterolodzy ze stowarzyszenia M.O.S.T. sprawdzą, czy w gminie Smyków są nietoperze i jaki wpływ na ich populację będzie miała planowana budowa elektrowni wiatrowej.

Badania rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają prawie rok. Przyrodnicy określą miejsca zimowisk i żerowisk oraz szlaki migracji. Jeżeli uzyskają zgodę to sprawdzą także piwnice i strychy w miejscowości Przyłogi, Adamowie i Trawnikach.

Aby zablokować niechcianą przez mieszkańców inwestycję ekolodzy musieliby udowodnić, że wiatraki mają negatywny wpływ na środowisko, w tym na mieszkające w pobliżu zwierzęta – wyjaśnia prezes stowarzyszenia M.O.S.T. Łukasz Misiuna.

Jak dodaje nietoperze giną nie tylko wtedy, gdy dostaną się pomiędzy łopaty siłowni, ale także przelatując kilka metrów do turbiny. Damian Czajka ze stowarzyszanie mówi, że przygotowany przez ekologów raport ma być uzupełnieniem materiałów gromadzonych przez inwestora, który ubiega się  o pozwolenie na budowę.  

Jak informowaliśmy spółka Energia Horyzonty zamierza postawić w Przyłogach 3 wiatraki.
Mieszkańcy gminy Smyków nie chcą  jednak inwestycji, obawiając się hałasu i negatywnego wpływu na zdrowie.

Własną ocenę niezbędną do wydania pozwolenia na budowę przygotowuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Potem decyzję w tej sprawie wyda wójt gminy.

Reklama