Nietypowa zbiórka na rzecz niepełnosprawnych

Data publikacji: 16.03.2015 15:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z diecezji kieleckiej chcą pomóc chorym i niepełnosprawnym w dotarciu na przyszłoroczne spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

W tym celu organizują zbiórkę starych, niepotrzebnych kluczy, które następnie zostaną przetopione i sprzedane. Za kilogram mosiądzu można uzyskać średnio 12 zł 50 gr. Pieniądze mają umożliwić wyjazd na Światowe Dni Młodzieży chorym, dla których dodatkową przeszkodą jest brak pieniędzy. Klucze można przynosić do siedziby Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Są one także zbierane w parafiach, niektórych szkołach, urzędach i punktach dorabiania kluczy.

Akcja "Kluczowa Pomoc" będzie prowadzona przez cały rok. Jak mówi koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu Damian Zegadło, zbiórka ma też symbolizować otwarcie się na drugiego człowieka. Ma zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych. Ważniejsza od pieniędzy jest dla nich możliwość spotkania czy rozmowy. Inspiracją do zorganizowania akcji był Światowy Dzień Chorego w kieleckiej Hali Legionów. Jak mówi Damian Zegadło, przyjechały tam osoby, którym ktoś zorganizował dojazd.

Wolontariusze prowadzą także akcję "Bilet dla brata", podczas której zbierane są pieniądze na wyjazd do Krakowa ubogiej młodzieży zza wschodniej granicy Polski. W diecezji kieleckiej w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży uczestniczy ponad 250 wolontariuszy z 95 parafii.

Reklama