Bezcenne znalezisko w Brzegach

Data publikacji: 15.06.2015 14:49
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.06.2015 Kielce. GDDKiA diadem znaleziony podczas prac przygotowawczych w Brzegach

15.06.2015 Kielce. GDDKiA diadem znaleziony podczas prac przygotowawczych w Brzegach
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

W trakcie przygotowań do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej nr 7 archeologowie odnaleźli w Brzegach koło Tokarni, dobrze zachowany diadem z brązu. Znalezisko pochodzi z epoki trzcinieckiej z około 1500 roku przed naszą erą jest więc starsze od grobu egipskiego faraona Tutanchamona. Diadem prawdopodobnie był ozdobą osoby o bardzo wysokim statusie społecznym, przywódcy plemiennego lub religijnego.

Znaleziska dokonał w czerwcu tego roku archeolog Krzysztof Jasiński. Diadem został zaprezentowany w trakcie uroczystości podpisania umowy na budowę drogi ekspresowej nr 7 od Chęcin do Jędrzejowa. To w trakcie prac przygotowujących tę inwestycję dokonano odkrycia.

"Ziemne prace archeologiczne zostały już zakończone, więc odnalezienie diademu nie spowoduje opóźnienia inwestycji” – poinformował Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odkrycie archeologiczne przekazane zostanie teraz do Generalnego Konserwatora Zabytków. Ma podjąć decyzję o sposobach jego zabezpieczenia i miejscu ewentualnej ekspozycji.

Tagi do tego wpisu
Reklama