Igor Bełza ma swoją tablicę na murze muzeum

Data publikacji: 07.08.2015 13:50 / Data aktualizacji: 07.08.2015 19:31
Kategoria: Wiadomości z regionu
07.08.2015. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Igora Bełzę, w Pałacu Biskupów Krakowskich Muzeum Narodowego w Kielcach

07.08.2015. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Igora Bełzę, w Pałacu Biskupów Krakowskich Muzeum Narodowego w Kielcach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W Muzeum Narodowym w Kielcach odsłonięto tablicę, poświęconą pamięci Igora Bełzy - rosyjskiego kompozytora i propagatora polskiej muzyki klasycznej, wybitnego znawcy twórczości Fryderyka Chopina.

Igor Bełza, syn urzędnika carskiego, urodził się w roku 1904 w Kielcach, a dokładnie w Pałacu Biskupów Krakowskich, który wówczas był siedzibą władz guberni rosyjskiej. Dlatego tablica pamiątkowa pojawiła się właśnie w tym miejscu.

Jak mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego - Igor Bełza był jednym z największych znawców muzyki Chopina i przyczynił się do jej popularyzacji w świecie. Jego wkład w szerzeniu kultury polskiej był nieoceniony. Robert Kotowski dodał, że mało kto dziś pamięta o tej wyjątkowej postaci, ale kielczanie powinni być z niej dumni. Wśród członków rodziny Bełzów były też inne zasłużone dla kultury osobistości - między innymi poeta Władysław Bełza, znany z wiersza „Kto Ty Jesteś. Polak mały”.

W uroczystości wziął udział Józef Bryll, prezes Stowarzyszenia Polska Wschód. Jak powiedział - idea upamiętnienia Igora Bełzy zrodziła się podczas wizyty w Kielcach jego syna Światosława Bełzy oraz wnuków artysty i szybko została podchwycona przez członków kieleckiego oddziału stowarzyszenia.

Po odsłonięciu tablicy przez marszałka Adama Jarubasa, obecni mogli zobaczyć pomieszczenie, w którym Igor Bełza przyszedł na świat oraz posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Konstantego Wileńskiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama