Biblioteka chce się rozbudowywać

Data publikacji: 16.09.2015 19:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna - projekt rozbudowy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - projekt rozbudowy
Fot.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zamierza ubiegać się o unijne pieniądze na rozbudowę swojej siedziby. Odpowiednie konkursy w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego zostaną ogłoszone na przełomie 2015 i 2016 roku. Obecnie budynek biblioteki ma ponad 4 tys metrów kwadratowych. W planach jest powiększenie go o dodatkowe 1 400 metrów kwadratowych.

Nowa przestrzeń ma służyć m.in. rozwojowi biblioteki cyfrowej i stanowisk do korzystania ze zdigitalizowanych zbiorów. Dyrektor Biblioteki Andrzej Dąbrowski informuje, że przygotowane zostały już niezbędne projekty. Po ogłoszeniu konkursu, instytucja będzie potrzebowała około miesiąca na dopracowanie szczegółów i przygotowanie wniosku. Obecny budynek miałby zostać rozbudowany od strony ulicy Ściegiennego.  Rozbudowa objęłaby zarówno parter, jak i pierwsze piętro. Fasada od strony ulicy została zaprojektowana na wzór kart książek. Mają być na nich umieszczone cytaty z dzieł patrona WBP, Witolda Gombrowicza.

Po rozbudowie biblioteki, poszerzona zostanie strefa wolnego dostępu do książki. Niewykluczone, że zostaną też wprowadzone punkty samoobsługi, w których będzie można samemu wypożyczyć lub oddać książkę. Czytelnicy mogliby też korzystać z gier planszowych i komputerowych, bogatej filmoteki i zbiorów muzycznych – dodaje Andrzej Dąbrowski. W planach jest stworzenie niewielkich sal, w których będzie można w kameralnym gronie obejrzeć film lub posłuchać muzyki. W Bibliotece mogłyby się też odbywać praktyczne zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Według szacunków, rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i wyposażenie nowej przestrzeni w specjalistyczny sprzęt kosztowałoby około 13 milionów złotych. Prace trwałyby ponad rok.Reklama