Jak postrzegamy inne narodowości?

Data publikacji: 17.09.2015 12:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sukkot w Galerii Korona - Święto Szałasów

Sukkot w Galerii Korona - Święto Szałasów
Fot. www.jankarski.org.pl

Polacy postrzegają inne nacje stereotypowo. Obawiamy się, że obcokrajowcy mogą wypaczyć naszą kulturę i religię. Takie wnioski płyną z IV Forum Pełnomocników i Pełnomocniczek Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które rozpoczęło się w Wólce Milanowskiej, koło Nowej Słupi.

Jak podkreśla Dorota Parzynies z Fundacji "MultiOcalenie” z Warszawy, zbyt mało wiemy o innych narodowościach, dlatego obawiamy się ich w naszym kraju. Niewiedza prowadzi do strachu i obawy przez tym co nieznane. Wielu Polaków utożsamia muzułmanów z terrorystami, dlatego potrzebna jest edukacja już na poziomie szkoły podstawowej, czy gimnazjum, dodaje Dorota Parzynies.

Komisja Europejska zamierza narzucić Polsce przyjęcie 11,5 tysiąca uchodźców z Syrii. Tymczasem wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba stwierdziła, że ani nasz region, ani kraj nie są gotowe do przyjęcia tak dużej liczby osób. Dodaje, że nie chodzi tylko o problem lokalowy dla tych osób, ale także włączenie ich w życie społeczne.

Podczas dwudniowego Forum Pełnomocników i Pełnomocniczek Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych specjaliści dyskutują także na temat małżeństw wielokulturowych oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

Reklama