Przeszczepy nerek w planach lekarzy z UJK

Data publikacji: 05.04.2016 13:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.01.2016 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Profesor Stanisław Głuszek.

30.01.2016 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Profesor Stanisław Głuszek.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ciągu dwóch lat w Kielcach ma powstać ośrodek transplantacji nerek zapowiada profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak podkreśla, ośrodek tego typu jest potrzebny mieszkańcom województwa.

"W tym czasie musimy przygotować odpowiednie warunki techniczne, zespół transplantologów, nefrologów, jak również część badawczo-laboratoryjną.

Planujemy skorzystać z pomocy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Tam pacjenci są przygotowywani do transplantacji szpiku, więc duża część tych laboratoriów może być wykorzystana - mówi dziekan.

Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK podkreśla, że rozwój kierunku lekarskiego jest możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem województwa oraz prowadzonymi przez niego placówkami medycznymi – Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym oraz Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ma nadzieję, że dzięki temu w przyszłości pacjenci z regionu będą mieli łatwiejszy dostęp do lekarzy wykształconych w Kielcach. "Kierunek lekarski to nie tylko zadanie uniwersyteckie, ale przedsięwzięcie, które powinno wpłynąć bardzo pozytywnie na podnoszenie poziomu świadczeń zdrowotnych w regionie. Uniwersytet powinien także prowadzić programy badawcze które można praktycznie wykorzystać - mówi Jacek Semaniak.

Pod koniec marca sejmik województwa zgodził się, by Urząd Marszałkowski przekazał UJK 2 miliony złotych na rozwój Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
 
Adam Jarubas, marszałek województwa zapowiada, że będzie się starał, by przyszłe inwestycje kieleckiej uczelni na wydziale lekarskim, między innymi rozbudowa starego budynku przy ulicy IX Wieków Kielc oraz zakupy sprzętu wspomóc w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama